GeriGündem Efsane usta ‘Mösyö Sipa’ gözlerini kapadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Efsane usta ‘Mösyö Sipa’ gözlerini kapadı

Efsane usta ‘Mösyö Sipa’ gözlerini kapadı
refid:18912522 ilişkili resim dosyası

Yarım asırdan fazla foto röportaj ve gazete fotoğrafçılığının en önde gelen isimlerinden biri olan, ünlü Sipa Press’in kurucusu, başkanı ve yöneticisi Gökşin Sipahioğlu dün sabah Paris’te yaşamını yitirdi.

PAZARTESİ sabahı Fransa’daki evinde rahatsızlanan Gökşin Sipahioğlu (85), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sipahioğlu, eşi olan ABD’li Phylliss Springer Springer ve Cumhuriyet Gazetesi Atina muhabiri Kosta Daponte ile 1969’da kurduğu Sipa ajansıyla bir efsaneyi başlattı. Champs Elysee Bulvarı’nın arkalarında 16 metrekarelik bir dairede başlayan Sipa macerası daha sonra büyük bir marka haline gelerek 14 bin fotoğrafçı ve 25 milyondan fazla arşiv fotoğrafıyla çalışmalarını sürdürdü.

FOTOĞRAFLARLA GÖKŞİN SİPAHİOĞLU

Gökşin Sipahioğlu, Bill Gates’in ve tanımış fotoğraf ajansları Corbis ve Reuters’in astronomik tekliflerini geri çevirdi. Uzun süre direndiği halde teknolojik gelişmelere ayak uyduramadığı için Sipa’yı 2001’de bu tekliflerin çok altında bir rakama Fransız iletişim devi “Sud Communications”a satmak zorunda kaldı. Sipahioğlu bu satışı “Gelişmeleri okuyamadık. Kanunlar değişti, vergiler belimizi büktü, satmak zorunda kaldık. Aslında bir Türk’ün almasını çok istiyordum ama teklif götürdüklerim muahatap bile olmadılar” şeklinde açıklamıştı.

Dünya basınının yıllarca manşetlere taşıyarak, dergilere kapak yaptığı, foto röportajın duayeni Gökşin Sipahioğlu, Fransa’da 3 kez şeref nişanı ile ödüllendirildi. Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac 2007’de Sipahioğlu’nun başarılarını anlatan bir konuşma yaptı ve Fransa’nın en büyük Şeref Nişanı olan ‘Chevalier dans l’ordre de la Legion d’honneur” ödülünü bizzat taktı.

Sipahioğlu, 1994’te Fransa ‘Sanat ve Edebiyat Şövalyesi’, 2004 yılında ise bir kademe üstü olan ‘Sanat ve Edebiyat Kumandanı’ nişanına layık görülmüş, 2000 yılında da Türkiye’de ‘Üstün Hizmet Madalyası’ ile ödüllendirilmişti.

6-7 Eylül iddiaları çok üzmüştü

GÖKŞİN Sipahioğlu, kendisini son derece üzdüğünü belirttiği 6-7 Eylül olaylarını provoke ettiği suçlamalarıyla ilgili olarak Hürriyet’e şu yanıtı vermişti: “Bu iddiayı ortaya atanlar, olayları aktarırken, ‘Kitleleri vahşete sürükleyen İstanbul Ekspres gazetesinin ikinci baskı yayınıdır’ diyor. İstanbul Eksp-res’in yazı işleri müdürü bendim. Haber, ilk önce radyodan, sonra da Anadolu Ajansı’ndan bize ulaştı. Haberde, Selanik’te, Ata’nın evinde bomba patladığı söyleniyordu. Tam baskıya girecekken Yunan Hükümeti’nden bir açıklama geldi. Açıklamayı ‘Yunan resmi tebliği’ başlığı ve ‘Atina: Bu işi yapan, hakiki bir Yunanlı değildir’ spotuyla verdik. Biz, acaba, ‘Dostumuz Yunan Hükümeti’ diyerek mi provokasyon yaptık? Gülünç olan budur.”

Cenaze töreni pazartesi günü

 

Cenazesi Paris Başkonsolosluğu ve Sipa Press'in önünde düzenlenecek törenden sonra İstanbul'a getirilecek ve Pazartesi günü Teşvikiye Camiinden kaldırılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle