Gündem Haberleri

  Efsane söz yazarı Hal David hayatını kaybetti

  Hurriyet.com.tr
  03.09.2012 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Dört Oscar ödülü, BAFTA ve Altın Küre ödülleri dahil olmak üzere toplam 17 ödül alan, 1969 ABD yapımı "Sonsuz Ölüm" (Butch Cassidy and the Sundance Kid) dahil pek çok film müziğinde imzası bulunan efsane ünlü söz yazarı Hal David (Herald Lane David), felce bağlı sağlık sorunları nedeniyle 91 yaşında hayata veda etti.

  David'in eşi Eunice yaptığı açıklamada, Los Angeles'taki Cedars-Cinai Tıp Merkezi'nde tedavi gören eşinin dün bir inme sonucu hayatını kaybettiğini belirterek, "Son anında bile Hal'ın kafasında bir şarkı vardı. Şarkı sözlerini unutmamak için her zaman bazı notlar alır ya da benden not almamı isterdi" dedi.

  "Sonsuz Ölüm" için yazılan "Raindrops Keep Fallin' on My Head" şarkısıyla en İyi Orijinal Şarkı Oscarı'nı Burt Bacharach ile paylaşan ABD'li sanatçı, özellikle ünlü piyanist Bacharach ve beş Grammy ödülü bulunan ABD’li şarkıcı Dionne Warwick için yaptığı popüler çalışmalarıyla tanınıyordu.

  ÖLÜMSÜZ ESERİ RAINDROPS KEEP FALLIN / WEB TV

  Senaryosunu William Goldman'ın yazdığı "Sonsuz Ölüm" filmini George Roy Hill yönetmiş, başrollerinde Paul Newman, Robert Redford, Katharine Ross ve Strother Martin oynamıştı. Yapımcılığını John Foreman'ın üstlendiği filmin müzikleri de Burt Bacharach'a tarafından bestelenmişti.

  Raindrops Keep Falling On My Head" (Yağmur damlaları başıma düşmeye devam ediyor) ve "That's What Friends For" (Arkadaşlar bunun için) gibi unutulmayan şarkı sözlerine imza atan David'in güftelerini Dionne Warwick'ten Beatles'a ve Frank Sinatra'ya kadar çok sayıda ünlü şarkıcı seslendirdi.

  Yıllarca ekip olarak çalıştığı Bacharach ile David'in hit olmuş şarkıları arasında "This Guy's in Love with You", "I'll Never Fall in Love Again", "Do You Know the Way to San Jose", "Walk On By", "What the World Needs Now Is Love", "I Say a Little Prayer", "(There's) Always Something There to Remind Me", "One Less Bell to Answer," ve "Anyone Who Had a Heart" parçaları yer alıyor.

  WALK ON BY / WEB TV

  David ile Bacharach ayrıca, popüler müziğe katkıları nedeniyle ABD Kongre Kütüphanesi tarafından 2011 Gershwin Ödülü'ne layık görülmüştü.

  David'in beraber çalıştığı şarkıcılar arasında Willie Nelson ve Julio Iglesias da bulunuyor.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı