Gündem Haberleri

  Efsane gitarların üreticisi suçunu kabul etti

  Hürriyet Planet
  07.08.2012 - 14:38 | Son Güncelleme:

  ABD'li ünlü gitar üreticisi Gibson Guitar Corp.'un egzotik ahşap ithalatının çevre yasalarını ihlal ettiğini kabul etmesinin ardından mahkeme, şirketle anlaşma sağlandığını ve Gibson hakkında açılan davanın düşürüldüğünü açıkladı.

  Gibson, FBI’ın el koyduğu 262 bin dolar değerindeki ahşabı geri vermenin yanı sıra 300 bin dolar ceza ödemeyi ve Ulusal Balıkları ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na koruma altındaki ağaç türlerine ayrılan fon için 50 bin dolar bağış yapmayı kabul etti.

   

  Şirket daha önce tehlike altındaki ahşap ürünlerinin ithalatını yasaklayan federal Lacey Yasası doğrultusunda FBI’ın Memphis ve Nashville'deki imalathanelere yaptığı baskınları eleştirmişti. Dolayısıyla bu son gelişme Gibson’ın attığı bir geri adım olarak değerlendirildi.

   

  Gibson, ilk kez 1952 yılında piyasaya sürülen ve dünyanın en ünlü gitaristlerinin kullandığı efsanevi "Les Paul" gibi akustik ve elektrik gitarların üretiyor.

   

  Bu gitarlarda kullanılan egzotik ağaçlar sesin kalitesi için önemli kabul ediliyor ve Chet Atkins'den Eric Clapton'a kadar birçok sanatçı Gibson gitarlarını kullanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı