Gündem Haberleri

  Efkan Âlâ ile Numan Kurtulmuş yemin etti

  FOTOĞRAFLAR: SELAHATTİN SÖNMEZ / ANKARA
  01.09.2014 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Hükümete dışarıdan gelen ikinci bakan olan Numan Kurtulmuş TBMM'de milletvekili yemini etti. Kurtulmuş'u ailesi de TBMM Genel Kurulu'nda yalnız bırakmadı.

  KURTULMUŞ'UN AİLESİNDEN DESTEK

  TBMM Genel Kurulu'nun bugün yaptığı toplantıda Efkan Âlâ ve Numan Kurtulmuş yemin etti.

  Kurtulmuş yemin ederken ailesi de onu yalnız bırakmadı. Numan Kurtulmuş'un eşi Sevgi, kızı Ayşe ve oğlu Emir, Genel Kurulu takip etti.


  SEVGİ KURTULMUŞ TÜRBAN NEDENİYLE DOÇENTKEN ÜNİVERSİTEDEN ATILMIŞTI

  Sevgi Kurtulmuş İstanbul Üniversitesi’nde Doç. Dr. ünvanı ile öğretim üyesi iken 1998 yılında dönemin rektörü Kemal Alemdaroğlu tarafından, 'öğretim hayatını başörtülü sürdüremeyeceği' gerekçesiyle profesör unvanını almasına çok kısa bir süre kala öğretim üyeliği görevinden atıldı. Türkiye’de "başörtüsü tartışması" kapsamında görevinden uzaklaştırılan ilk kişi Sevgi Kurtulmuş oldu. Kurtulmuş, 2013 yılında "Profesör" ünvanını aldı.

  Sevgi Kurtulmuş, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği (Akder) kurucu başkanıdır. 1988 yılında Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile yaptığı evliliğinden Ayşe, İsmail, Emir isimlerinde üç çocuğu vardır.

  CHP'Lİ VEKİLDEN KURTULMUŞ PROTESTOSU

  KURTULMUŞ'U PROTESTO ETTİ, AK PARTİLİ VEKİL SON ANDA HAMLE YAPTI

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, milletvekili olmadığı için TBMM Genel Kurulu'nda yemin ettiği sırada CHP İzmir Milletvekili Musa Çam tarafından açılan dövizle protesto edildi. AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel ise hızlı bir hareketle bu dövizi Çam'ın elinden aldı.

  TBMM Genel Kurulu, hükümet programının açıklanması için saat 14.00'da açıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genel Kurul salonuna geldi ve bakanlar sırasının arkasından yürüyerek yerine geçti. Başbakan Davutoğlu'nu fark etmeyen bakanlar ayağa kalkmadı. Yerine geçen Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile sohbet eden Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın sırtına dokundu. Ardından bütün bakanlar ayağa kalktı. Ardından Davutoğlu, bakanlarla tokalaştı.

  Ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, yeni hükümetin kurulması nedeniyle milletvekili olmayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'nın yemin etmesi gerektiğini belirtti ve ilk olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'u yemin etmesi için kürsüye davet etti.

  Bu sırada CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, yanında getirdiği ve üzerinde 'Harun olmaya geldiler, Karun oldular. Biz AKP gibi firavunlaşmayacağız. Numan Kurtulmuş' yazan döviz açtı. Bunu gören AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, telefonla konuşarak Çam'ın yanına gitti ve hızlı bir hareketle dövizi aldı.

  Efkan Âlâ ile Numan Kurtulmuş yemin etti

  Çam ise Özel'in arkasından gitti. Ardından Özel, arkasına bakmadan bu dövizi masanın üzerine attı. Çam ise dövizi tekrar alarak açtı. Bunun üzerine bazı AK Partili milletvekilleri bu dövizi almak istedi. Bunun üzerine AK Parti ve CHP'li milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. Bu sırada Kurtulmuş, and içmesini tamamlayıp kürsüden inince Çam'da dövizi indirdi ve gerginlik sona erdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı