Gündem Haberleri

  Efes’te basılan ilk para 200 bin Euro’dan satılık

  Celal ÖZCAN/MÜNİH
  08.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’den kaçırılan tarihi eserlerin merkezi haline gelen Almanya’nın Münih kentinde, şimdi de antikçağda Efes’te basılan ilk tarihi para satışa çıkarılıyor. Efes parası 200 bin Euro başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak.

  TÜRKİYE’den kaçırılan tarihi eserlerin satıldığı Münih’teki "Gorny&Mosch" sanat galerisinde, antik çağda Efes’te basılan ilk tarihi para satılıyor. Para, bugün yapılacak müzayedede 200 bin Euro başlangıç fiyatıyla açık artırmaya sunulacak. MÖ 625-600 yılları arasında Efes’te basılan ve üzerinde bir geyik figürü bulunan paranın paha biçilmez bir tarihi değeri olduğu vurgulandı.

  Paranın üzerinde, geyik figürünün üst köşesinde parayı bastıran kişinin adı "Phanes" yazıyor. Ayrıca geyiğin Phanes’in "asalet arması" olduğu belirtiliyor. Tarihçiler, geyiğin Phanes’in servet ve gücünü simgelediği ve Phanes’in tarihe geçmek için bu parayı bastırmış olacağı görüşünü taşıyor.

  Gorny&Mosch sanat galerisinin 159 numaralı kataloğunda 188. numara altında bugün satışa çıkarılan Efes parasıyla ilgili olarak, "Efes’te basılan ve dünyada para basımının ilk başlangıç örneği olarak geçen Efes parasından 9 adet mevcut. Burada satışa sunulan para 9 adetten beşincisi" ifadesi yer aldı. Müzayedede ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda altın sikke satılacak. Selçuklu Sultanı 1. Keyhüsrev dönemine ait altın sikkelerin tanesi ise 150 ile 250 Euro arasında.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı