Gündem Haberleri

  Efendi bu senin değil Diyanet’in işi

  Hasan TÜFEKÇİ/MERSİN
  12.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, dün öfke saçtı. Danıştay'ın türban kararını kınadığını söyleyip, "Efendi bu senin işin değil, Diyanet'in işi" dedi. Erdoğan kendisine, "Çiftçinin hali ne olacak? Hangi yüzle geliyorsun buraya?" diyen bir vatandaşı da azarlayıp "Terbiyesizlik yapma. Artistlik yapma lan" diye bağırdı.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Danıştay’ın türban ile ilgili aldığı karara sert tepki göstererek, "Bu anlayış, hiçbir hukuk anlayışı içerisinde tanımlanamaz. Bu kararı kınıyorum. Efendi bu senin değil Diyanet'in işi" dedi. "Bunlar bu gidişle evin içine de karışacaklar" diyen Erdoğan, dün partisinin Mersin Merkez İlçe Kongresi’nde şöyle konuştu:

  HAKLARI YOK

  Bu kararı hukuk ilkeleri içerisinde tanımlayamıyorum. Tarif edemiyorum. Kalkıp da bir anaokul öğretmenine, öğretmenlik yaparken başını açtın, dışarda da başın açık olarak gezeceksin deme hakkına kimse sahip değildir. Hangi makamda olursa olsun. Bu anlayış, hiçbir hukuk anlayışı içerisinde tanımlanamaz. Türkiye’de kendilerine göre alanlar belirlemek suretiyle vatandaşımızın din ve vicdan özgürlüğünü kimsenin kısıtlamaya hakkı yoktur. Bu böyle biline.

  KINIYORUM

  Özgürlüklerin egemen olduğu bir ülkede alınan bu kararı ben bu ülkenin bir başbakanı olarak, evladı olarak, -bu karar alındığı için bu yorumu yapıyorum, yapmak zorundayım- doğrusu kınıyorum. Bunu hiçbir yere sığdıramıyorum. İnsanın bir özel alanı vardır, kamusal alanı vardır bir de kamu alanı vardır. Bu alanlara hükmetmeye kimsenin hakkı yoktur.

  HERKES YERİNİ BİLSİN

  Bunlar bu gidişle evin içini de karışacaklar. Evin içinde de şöyle davranacaksın diyecekler. Kusura bakmayın Türkiye yol geçen hanı değildir. Herkes yerini bilmelidir. Bu ülkede gerginlik olmasın gerilim olmasın, bundan birileri nemalanıyor diye sabrediyoruz. Ama lütfen hukuk adına, yargı makamları içerisinde yer teşkil edenler, bu ülkede böyle bir zemini hazırlamanın gayreti içerisine girmesinler.

  UYANIK OLACAĞIZ

  Ben yürütme makamındayım. Yürütme makamında olduğum için sorumluluğumun gereğini yapıyorum, yapmak zorundayım. Ama yargıdan da aynı adil davranışları bekliyoruz. Bu gerilim tuzaklarına karşı uyanık olacağız. Milletimiz kavgacılardan, siyasetin düzeyini düşürmek isteyenlerden çok çekti.

  İLAHİYAT KAPATMA GAYRETİ

  Din derslerine İlahiyat mezunları girecek. Bunlar İlahiyat fakültesi öğrencilerini almamak gayesiyle İlahiyat fakültelerini kapatma gayretidir. Başka bir şey değil. Diyanet İşleri 16 bin camim boş diyor. 2 yıllık var diyorlar, efendi bu senin değil Diyanet'in işi.

  FARKLI İSLAM DİNİ

  Benim ihtiyacım var, buralara 1'inci sınıf İlahiyat mezunları, 2'nci derece yüksek okul, 3'üncü derece imam hatipliler. Yarım iman dinden, yarım doktor candan etmesin. Köyde işi bilmeyen birini camiye yerleştirirsen, cuma hutbesi verirse farklı İslam dini olur. YÖK, Danıştay’a gitti, Danıştay bunu reddetti.

  BU NASIL EŞİTLİK

  Düz lise mezunları fark derslerini verip meslek lisesini bitirme hakkına sahip de, meslek liseliler neden bu hakka sahip değil. Danıştay bu kararı nasıl veriyor. Bu nasıl eğitimde eşitlik. İmam hatipten çekindikleri için meslek liselerini feda ediyorlar. İnsaf edin.

  Yumurta ve portakal fırlattılar

  BAŞBAKAN Erdoğan'a dün Mersin'de yumurtalı ve portakallı saldırı yapıldı. Erdoğan, organize sanayi bölgelerine doğalgazın verileceği törenin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı'nda halkı selamlarken, kalabalığın arasından yumurta atılmaya başlandı. Korumalar, kendilerini siper ederek Başbakan’a yumurta isabet etmesini engelledi. Yumurtalardan birkaçı korumalara isabet etti. Yumurta atanlardan tamamı erkek 10 gösterici gözaltına alındı. Gözaltı sırasında kalabalık yuhladı. Bu eylemin ardından, 2 vatandaş, ucuna portakal geçirip, ’Dalında kaldı’ yazısı astıkları şemsiyeleri havaya kaldırıp, sorunlarını dile getirmek istedi. Bu sırada Başbakan'a birkaç da portakal fırlatıldı. Mersin gezisi sırasında kendisine yumurta atılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bize çelme takmak isteyenler var. Bunlar maalesef yumurta atma özgürlüğünden yanadırlar" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı