Gündem Haberleri

  'Efelik' kızlara kaldı

  A.A
  23.05.2008 - 13:06 | Son Güncelleme:

  Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Karacasu Meslek Yüksek Okulu'nun erkek öğrencileri, okulun halk oyunları ekibi için harmandalı oynamayı öğrenemeyince, halk oyunları eğitmenliği yapan üç kız öğrenci efelik yapmaya başladı.

  Karacasu Meslek Yüksekokulu Müdürü Tuna Doğan, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümü dolayısıyla Karacasu ilçesinde büyük bir etkinlik düzenlemeye ve halk oyunları ekibi kurmaya karar verdiklerini söyledi.

  Okulun pazarlama bölümünde öğrenci olan ve aynı zamanda halk oyunları eğitmeniliği yapan Ekin Acar, Canan İncer ve Güner Acile Alp'i ekibi kurmak için görevlendirdiklerini ifade eden Doğan, 7 kişilik kız grubunun gerekli oyunları öğrendiğini, ancak 4 kişiden oluşan erkek efe grubundan sadece işletmecilik öğrencisi Özhan Eryakut'un “harmandalı” oynamayı başardığını ifade etti.


  Bunun üzerine üç kız öğrencinin erkek kıyafeti giyerek, ekipte “efe” rolünü üstlendiğini anlatan Tuna Doğan, “erkekler öğrenemeyince efelik kızlara kaldı” diye konuştu.


  Efeliğin sadece erkekler tarafından yapılmadığını, geçmişte kadın efelere de rastlandığını kaydeden Doğan, ekibin Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünün ardından Karacasu ve çevre ilçelerde yapılan etkinliklere de katılarak gösteri yaptıklarını kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı