Gündem Haberleri

  Efelerin gizli aşkları

  Hürriyet Haber
  13.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aydın'da, milli mücadelede kahramanlıklarıyla destan yazan efelerin hiç bilinmeyen düğün törenleri günışığına çıkarılıyor.

  Yörenin tarihi ve kültürel özelliklerini yaşatıp canlandırmak için atak başlatan İncirliova Kaymakamlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü, efe düğünlerine el attı. Efelerin kız istemeleri, kına geceleri, düğünleri araştırıldı, senaryolaştırıldı. Öğrenciler de rol alıp sahneleyecek.

  MEB Müdürlüğü efelerin kız isteme, kına geceleri ve düğün geleneklerini araştırmak için ekip kurdu. Şube Müdürü Hasan Kurt, öğretmenler İzzet Ayaydın, Mürşit Ercübben, Ülkü Güzel, Hüseyin Çacamer, Hülya Yalçınkaya, İbrahim Yalçınkaya ve Ayşen Sandıkçı, tüm ili karış karış dolaştı. Efelerin düğün örf ve adetleri, yörenin şivesi, düğünlerde giyilen geleneksel giysiler kamerayla kaydedildi. Sandıklardaki kıyafetler çıkarılıp eski düğün fotoğrafları toplandı. Ayşen Sandıkçı, ‘Efe’nin Düğünü' adlı taslak senaryo yazarak, sahneye koyma hazırlığına başladı. Kız istemeyle başlayıp, gerdek gecesiyle son bulan 5 sahnelik oyun mayıs ayında açık hava tiyatrosunda sahnelenecek, öğrenciler rol alacak. Kaymakamlığın finanse edeceği oyunda atlarla çeyiz taşıma, çeyiz sergileme, eşya alımı, kına yakma gibi bölümler yer alacak.

  GEÇMİŞE KÖPRÜ

  Kaymakam Kamil Köten, geçmişle gelecek arasındaki köprüyü bu şekilde kurabileceklerini söyledi. Köten, ‘‘Kaybolmaya yüz tutmuş geleneklerimizi biraz olsun ateşleyebileceğimize inanıyorum. Hazırlayacağımız tiyatroyla insanlar kısa bir süre de olsa, o özlemle anılan eski zaman düğünlerine konuk olacak. Bunları kitap halinde de toplayacağız. Eski düğünlerde giyilen giysileri de sergileyeceğiz’’ dedi.

  Milli Eğitim Müdürü Cemal Kırbaşoğlu da Ege'nin hiçbir yöresinde gerçekleştirilmemiş çalışmaya imza attıklarını söyleyerek, ‘‘Hedefimiz yörenin geleneklerine uygun kız isteme, nişan ve köy düğünlerini kapsıyor. Dolayısıyla, efe memleketinin eski köy düğünlerini ortaya koyarken, milli mücadelede katkısı bulunan milli kahramanlarımızın evlenme biçimlerini de ortaya koyacağız’’ diye konuştu.

  Kurtuluş Savaşı'nın ünlü ismi Yörük Ali Efe... Yörük Efe, Aydın'a yapılan bıyıksız heykeliyle günlerce tartışılmış daha sonra bıyıklı hale getirilmişti.

  İncirliova Kaymakamı Kamil Köten, kaybolmaya yüz tutan gelenekleri gün ışığına çıkarmak istediklerini anlattı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı