Gündem Haberleri

  Efelerden mesaj: Şehitlerin kanı yerde kalmayacak

  ŞEMDİNLİ(Hakkari) DHA
  08.10.2008 - 08:31 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinin Kuzey Irak sınırında bulunan Aktütün Jandarma Karakolu'na saldırı düzenleyip, 17 Mehmetçiği şehit eden PKK'lı teröristlerin peşine düşen ilk özel birlik, dün geri döndü. Yüksekova 21. Sınır Jandarma Taktik Tugay Komutanlığı'na bağlı olan ve "Efeler" diye adlandırılan özel birlikteki Mehmetçikler kameralara da "Şehitlerimizin karı yerde kalmayacak" diye konuştu.

  Bayraktepe düzenlenen saldırının ardından PKK'lı teröristlerin izini sürmeleri için 5 günönce helekopterlerle Irak sınırına indirilen ve 40 kişiden oluşan özel birlik, dün saat 14.00 sıralarındagörevlerini tamamlayıp geri döndü. Sakalları uzayan, yorgun ama moralleri yüksek olduğu gözlenen Efeler, Bayraktepe bölgesinden yürüyerek köy çıkışında köylülerin şaşkın bakışları arasından geçerek Aktütün karakoluna gitti. Efeler, uzanan mikrofonları da cevapsız bırakmayarak, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Vatan bölünmeyecek" dedi.

   

  Rutbelilerden oluşan özel birliğin, PKK'lıların izin sürüp, etkisiz hale getirmenin yanısıra teröristlerin barındıkları mağara ve mühhimmat noktalarının kordinatlarını da bildirdikleri, daha sonra da bu noktaların kara ve hava destek vasıtalarıyla vurulmasına yardımcı oldukları belirtiliyor. Bu arada, dönen 40 kişilik Efeler gurubunun yerine ise helikopterlerle Hakkari ve Yüksekova'dan gelen yeni birlikler sevk edildi.

   

  KÖYDEKİ HASAR TESPİTİ BAŞLADI

   

  Hakkari Valiliği'nin görevlendirdiği 8 kişilik hasar tespit ekibi ise köye ulaşarak çalışmalarına başladı. Bayındırlık, İskan Müdürlüğü ile Şemdinli Kaymakamlığı'ndan gelen ekipler, köydeki evleri tek tek gezerek not alıp, meydana gelen hasarları tespit etti.

   

  KÖYLÜLER BİR KEZ DAHA DÜŞÜNECEK

   

  PKK saldırısından sonra köyü boşaltmaya karar veren Aktütünlüler ise Vali Ayhan Nasuhbeyoğlu ve çevre köylerin ileri gelenlerinin devreye girmesi üzerine, köyü boşaltıp, boşaltmama konusunda bir kez daha toplanmaya karar verdi. Köyün ileri gelenleri, köylülerle görüşüp son kararlarını vereceklerini söyledi.

   

   

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı