Gündem Haberleri

  Edremit Savcısı da ayağa kalkmamış

  Ahmet ERTAN/EDREMİT(Balıkesir), (DHA)
  10.09.2013 - 17:11 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Bergama İlçesi’ ardından Balıkesir’in Edremit İlçesi’ndeki, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarındaki bayrak geçişi sırasında Cumhuriyet Başşavcı Vekili 35 yaşındaki Cuma Çoban’ın da ayağa kalkmadığı ortaya çıktı.

  Savcı Çoban, bir anlık dalgınlığının kurbanı olduğunu savunurken, "Çok üzgünüm. Bunun bedelini mesleki anlamda ödeyeceğimi biliyorum. Keşke başka bir nedenden dolayı bedel ödeseydim, razı olurdum. Ancak, bu suçlamayı kesinlikle kabul edemem. Bayrağım için ölmeyi tercih ederdim" dedi.

  Edremit’teki Zafer Bayramı kutlamaları Şehit Hamdi Bey Meydanı’nda yapıldı. Buradaki kutlamalar sırasında Akçay Caddesi’nde protokol tribününde Edremit Kaymakamlığı’na vekalet eden Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, Edremit Belediye Başkan Vekili Engin Sağdıç, Edremit Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Topçu’yla birlikte Edremit Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cuma Çoban da yer aldı. Türk bayrağı ve askeri birliklerin sancağı geçişi sırasında tüm protokol üyeleri ayağa kalkarken, savcı Çoban oturmaya devam etti. Bu durum töreni izlemeye gelen bazı kişiler tarafından görüntülendi. Savcı Çoban’ın bayrak geçişi sırasında ayağa kalkmaması tepkilere neden oldu.

  İzmir’in Bergama İlçesi’ndeki kutlamalarda da Başsavcı Vekili Hasan Yüksel’in ayağa kalmamış ve tepkilere neden olmuştu. Savcı Çoban’ın da ayağa kalkamadığının ortaya çıkması üzerine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Adalet Bakanı Sadullah Ergin cevaplaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Milletvekili Oran, önergesinde Bakan Ergin’e bu konuda bir talimatı olup olmadığını ve konuyla ilgili soruşyturma başlatılılıp, başlatılmadığını sordu. Oran, ayrıca Bergama Cumhuriyet Savcısı Yüksel ile ilgili soruşurmanın ne aşamada olduğunu sorusuna da yanıt istedi.

  "BAYRAĞIM İÇİN ÖLMEYİ TERCİH EDERDİM"

  Edremit Cumhuriyet Savcısı Cuma Çoban, bayrak töreninde ayağa kalkmadığı iddialarıyla ilgili sorulara muhatap kaldığı için üzgün olduğunu söyledi. "Böyle bir soruya muhatap olmaktansa ölmeyi tercih ederim" diyen Savcı Çoban, şunları söyledi:

  "İnanın, bayrak geçtiğini bile farkında değildim. Bayrağı farkeder farketmez ayağa kalktım. O esnada bir dikkatsizliğim olduysa bilemiyorum. Çok üzgünüm. Bunun bedelini mesleki anlamda ödeyeceğimi biliyorum. Keşke başka bir nedenden dolayı bedel ödeseydim, razı olurdum. Ancak, bu suçlamayı kesinlikle kabul edemem. Bayrağım için ölmeyi tercih ederdim."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı