Gündem Haberleri

  Edmonds'a konuşma yasağı getiren yargıç Bush'un danışmanı çıktı

  A.A.
  23.01.2006 - 12:23 | Son Güncelleme:

  11 Eylül saldırıları öncesi FBI’nin birçok istihbaratı gözardı ettiğini öne sürerek çalkantılar yaratan eski FBI çalışanı Türk kökenli Sibel Edmonds’a konuşma yasağı getiren yargıç Reggie Walton’un bağlantılarına dikkat çekildi. CIA ajanı Valerie Plame’nin kimliğini açıklayan Beyaz Saray danışmanı Scooter Libby’i de yargılayacak olan Walton’un iki yıl Başkan Bush’un danışmanlığını yaptığı vurgulanıyor.

  ABD’de 11 Eylül saldırıları öncesi FBI’nin birçok istihbaratı gözardı ettiğini öne sürerek çalkantılar yaratan eski FBI çalışanı Türk kökenli ABD vatandaşı Sibel Edmonds’a konuşma yasağı getiren yargıç Reggie Walton’un bağlantıları tartışılmaya başlandı CIA ajanı Valerie Plame’nin kimliğini açıklayan Beyaz Saray danışmanı Scooter Libby’i de yargılayacak olan yargıç Walton’un iki yıl süreyle Başkan Bush’un danışmanlığını yaptığına da işaret edildi.

  Bush Yönetimi’nin terörle savaş ve Sibel Edmonds olayı konularında kitap ve makaleler yayınlayan yazar W. David Jenkins, "Old American Century" adlı sitesinde "Sibel Edmonds, Terörle Savaşın Yalan Olduğunun Kanıtıdır" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

  Jenkins, Edmonds’a konuşma yasağını koyan yargıç Reggie Walton’un CIA ajanı Valerie Plame’nin kimliğini açıkladığı için yargılanacak olan Beyaz Saray danışmanı Scooter Libby hakkındaki davaya bakacağına dikkat çekerken, Walton’un Bush Yönetimi ile olan yakınlığının altını çizdi.

  Yargıç Walton’un Sibel Edmonds’a koyduğu konuşma yasağının "gülünç" olduğunu savunan Jenkins, bu karar sonucunda teknik olarak Edmonds’un sürücü ehliyetine, doğum sertifikasına ve doldurabileceği iş başvuru formlarına el konulabileceğini belirtti.

  Bazı kişilerin Edmonds’un konuşmasından büyük kaygı duyduklarını kaydeden Jenkins, yargıç Walton konusunda fazla bir şey bilinmediğini ancak bilinenlerin Walton’un "Bush çetesi" ile olan ilişkilerinin gözler önüne serilmesi için yeterli olduğunu savundu.

  Jenkins, Watson’un iki yıl boyunca Beyaz Saray’da Bush’un danışmanlığını yaptığını bunun ardından eski göreve döndüğünü, şimdi ise Edmonds davasından sonra Libby davasına bakacağına dikkat çekti. Oklahoma bombalama olayının kurbanlarının avukatlarının FBI’dan bazı dosyaları sağlamak amacıyla yasal işlemlerini başlattığını ancak bu talebin 2002 yılında Walton tarafından teknik bir bahane ile reddedildiğine dikkat çeken Jenkins, Walton gibi Bush Yönetimi ile yakın bağları olan bir yargıcın "tesadüfen" Libby gibi üst düzey bir Beyaz Saray görevlisi hakkındaki dava ile görevlendirilmesinin "ilginç" olduğunu belirtti.

  Bush Yönetiminin terörle savaşın "seçici" olduğunu savunan Jenkins, "Bush Yönetimi, Edmonds, Plame, Libby, Irak, 11 Eylül ve Bush ile ilgili tüm şeyler konusunda gerçeğin hiç bir zaman ortaya çıkmamasını sağlamak için Yargıç Walton’u yeniden göreve çağırdı" yorumunu yaptı.

  FBI için tercüman olarak çalışan Sibel Edmonds, 11 Eylül saldırısı öncesi terör örgütlerine ilişkin istihbaratı içeren belge ve kanıtlarının gözardı edildiğini, diğer bir Türk kökenli çevirmenin de Türk örgütlerine bilgi sızdırdığını öne sürmüş, bunun üzerine işten atılmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı