Gündem Haberleri

  Edirne'de ahırlar boşaltıldı

  Gökhan BALCI/EDİRNE, (DHA)
  08.01.2012 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan’da yağan yağmur karları eritirken, Edirne’de de 3 günden bu yana etkili olan yağışı ardından Meriç Nehri’nin debisi yükselmeye başladı. Taşkın riskine karşı Meriç Nehri kenarındaki Bosnaköy’de bulunan ahırlar boşaltılmaya başlandı.

  Edirne’de Tunca Nehri aşırı yağışlardan sonra dün taştı. Meriç Nehri’nin debisi de bugün yükselmeye başladı. DSİ 11’nci Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından dün saat 16.00’da yapılan ölçümde 535.3 metreküp olarak ölçülen Meriç Nehri’nin debisi, bugün saat 08.00’da yapılan ölçümde 909.8 mekteküpe ulaştı. Tunca Nehri’nin dün 190 metreküpe kadar yükselen debisi bu sabah 125.6 metreküpe düştü.

  HAYVANLAR TAHLİYE EDİLDİ

  Meriç Nehri’nin debisinin yükselmesiyle birlikte, nehir kenarındaki Edirne Belediyesi’nen ait ’Protokol Evi Çay Bahçesi’ kapatıldı, içindeki eşyalar boşaltıldı. Meriç Nehri ile Yunanistan sınırı arasında bulunan Bosnaköy’de hayvancılık yapanlar, ahırlardaki hayvanlarını taşkın riskine karşı çıkartarak traktörlerin römorklarına yükledi ve güvenli yrlere nakletti. Bosnaköy’deki çiftliğinde besicilik yapan Murat Koca da 11 büyükbaş hayvanını taşıdıktan sonra gece yarısı doğum yapan ineğini ve buzağısını sabah saatlerinde taşıyarak çiftliğinden ayrıldı. Meriç Nehri’nin Bosnaköy mevkiindeki su kısmen taştı ve köyün diğer girişini ulaşıma kapattı.

  BALKAN ŞEHİTLİĞİ SULAR ALTINDA

  Tunca Nehri çevresindeki bölgeler de taşkından olumsuz etkilendi. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi alanı ile Balkan Şehitleri Anıtı da sular altında kaldı. Nehir üzerindeki 2’nci Bayezid ve Yalnızgöz köprüleri de akşam saatlerinde belediye ekipleri tarafından suyun köprünün üzerine kadar çıkması nedeniyle kapatıldı.

  Hava sıcaklığının 3 derece olarak ölçüldüğü Edirne’de yağmurun yerini kar yağışına bırakması bekleniyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı