Gündem Haberleri

  Edirne’den Kavala’ya ’kurabiye çalımı’

  Sadi ÖZDEMİR
  17.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Yunanistan arasındaki baklava, rakı, döner rekabeti şimdi de kurabiyeye sıçradı.

  Edirneli ’badem ezmesi üreticisi’ Arslanzade’nin sahibi Arif Meriç, Yunanistan’ın meşhur Kavala kurabiyesiyle rekabet için ’Edirne kurabiyesi’ üretti ve patent tescili için müracaat etti. Arif Meriç, Türk geleneklerine göre ürettiği kurabiyeleri Yunan Milli Takımı’nın futbulcularına da tattırmak istediğini belirterek, "Edirne kurabiyemiz ağızda daha iyi dağılıyor ve içerisinde fıstık ya da badem bulunuyor. Kavala kurabiyesinde olduğu gibi içine likör ve domuz yağı koymuyoruz. Bizim kurabiye, yerken insanı boğmuyor, hatta konuşabiliyorsunuz. Yunan milli takımının kurabiyelerimi tatmasını çok istiyorum" dedi.

  KOMŞULAR BEĞENDİ: Edirne kurabiyelerini Pazarkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giren Yunanlılara ikram ettiklerini belirten Meriç, "Yunanlı komşularımız bizim kurabiyeyi beğendi. Kavala kurabiyesi ile kıyaslamalarını da istedik. Bizimkinin daha hafif ve lezzetli olduğunu söylediler" dedi. Osmanlı Sarayı’ndan kalan tatlarından ’badem ezmesini’ üreterek Edirne’de ünlenen Arslanzade’nin sahibi Arif Meriç, badem ezmesinde ne kadar iyi bir usta olduğunu göstermek için de badem ezmesinden Selimiye Camisi’nin minyatürünü yapacak. Meriç bu imalatının Guinness rekorlar kitabına girmesi için resmi müracaatta bulunduğunu söyledi.

  CADDEBOSTAN’A ŞUBE: Francahise ile Türkiye ve Avrupa’ya yayılacaklarını iddia eden Arif Meriç, İstanbul’daki ilk frencahise’ını da Sanem Daşçı’ya verdi. İstanbul’daki ilk Arslanzade de Caddebostan’da açıldı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı