Gündem Haberleri

  Edirne’de ayçiçek yağı fabrikası var

  Hakan GENCE
  01.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Süper Street Fighter, uzun bir aradan sonra IV’üncü versiyonuyla geri dönmeye hazırlanıyor. 15 gün sonra piyasaya çıkacak oyun, online da oynanabiliyor, yeni karakterleri dikkat çekiyor. 23 yıldır hayatımızda olan, 27 milyondan çok satan oyunda ilk kez bir Türk var: Hakan. Hakan’ın nasıl bir karakter olacağı, nasıl dövüşeceği uzun zamandır forumlarda konuşuluyordu. Biz işin kaynağına, Süper Street Fighter IV’ün yapımcısına ulaştık. İşte dövüşçü Hakan’ın gerçek hikayesi.

  Street Fighter’ın ortaya çıkış hikayesini hatırlıyor musunuz?
  - Yapmak istedikleri şey, eğlence amaçlı sanal bir yumruk dövüşü oyunuymuş. Sonrasında insanların içindeki rekabet içgüdüsünü hedef alması, efsanevi karakter kadrosu ve basit kuralları sayesinde ölümsüz hale geldi.

  Oyun ilgiyi kaybetmesin diye neler yapıldı?
  - Street Fighter IV, 15 yıl önce Street Fighter II’yi severek oynayanlar göz önünde bulundurularak planlandı. Nostaljiyi ön planda tuttuk. Atmosferi yaratan temellere sadık kaldık, ancak görselleri ve sesleri yeni nesle uygun hale getirdik.

  Kaç yeni karakter var?
  - 10 yeni karakter var. Yani sayı toplamda 35’e yükseldi.

  Şimdi bir de Türk karakter giriyor. Buna nasıl karar verdiniz?
  - Oyuna Dhalsim ve Blanka ayarında, tam anlamıyla Street Fighter karakteri olan birkaç isim istedim. Böylece serinin zirve noktası olabilecekti. Ekibimden mümkün olduğunca çok ilgi çekici videolar toplamalarını rica ettim. Bunlardan biri de Türk yağlı güreşleriydi. 2006’da Japonya eski Başbakanı Junichiro Koizumi ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinde, yağlı güreş ve sumo hakkında konuşmalarının ardından bu dövüş disiplini aklımdan çıkmıştı. Japonya’da kebabı çok seviyoruz ama bu dövüş stili bizim için bir sürprizdi!

  İnternet forumlarında, özellikle Ermeniler’in bir Türk karakter bulunmasına tepki gösterdiklerini görüyoruz. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  - Mart ve nisan aylarında Hakan’ı sunmak için tüm dünyayı dolaşan biri olarak söyleyebilirim ki, tüm Street Fighter camiası bu karakteri çok sevdi. Onun diğerlerinden çok farklı, kolay unutulmayacak bir karakter olmasını istedim. Onu hepimiz çok seviyoruz!

  YAŞ SINIRINA TAKILMAMAK İÇİN ELİNİ RAKİBİN ŞORTUNA SOKMUYOR

  Hakan’ın dövüş stiline nasıl karar verdiniz ? /images/100/0x0/55eb54bff018fbb8f8ba6264

  - Yağlı güreş hakkında çok detaylı araştırmalar yaptık ve hareketleri oyuna uyacak şekilde abartıp uyarladık. Güreşçinin elini rakibinin giydiği şortun içine sokup fırlatmak için tuttuğu bir hareket vardı, ama bunu yaş sınırına takılmamak için çıkarmak zorunda kaldık.

  Bize biraz Hakan’ın hikayesini anlatabilir misiniz?
  - Zor bir soru! Muhtemelen şu büyük yağlı güreş turnuvasına yakın bir yerden. Edirne’den geliyor mesela. Bir ayçiçek yağı firmasının başkanı ve hobi olarak da yağlı güreşle ilgileniyor. Karısı ve çocuklarını çok seviyor. İyi yağlar bulmak ve eğitimini sürdürmek için dünyayı dolaşmaya karar veriyor.

  Oyunda Hakan’ı biraz fazla yağlamışsınız sanki?
  - Evet. Ama bu hiçbir şekilde Türk halkına karşı bir saygısızlık göstergesi değil. Beni affedin ama bu bir oyun. Hakan’la oynarken ana strateji uzaktayken yağa bulanmak, orta mesafedeyken kayarak saldırmak ve yakın mesafedeyken de tutup fırlatmak üzerine kurulu.

  Peki karakterin ismi neden Hakan?
  - Çünkü dünyadaki herkes tarafından telaffuz edilmesi kolay bir isim. Güzel bir anlamı var ve tam bir Türk ismi. Siz isminden hoşlandınız mı sayın Hakan Gence?

  Gelecekte Street Fighter’da başka Türk karakterler görebilecek miyiz ?
  - Eğer oyuna başka bir Türk karakter ekleyecek olsaydık, bu El Fuerte ve Meksika yemeklerine rakip olan bir Türk aşçı olurdu. Yemek dövüşleri yaparlardı.

  Neden dövüşülen yerler arasında Türkiye’den bir yerler yok?
  - Eğer Türkiye’dekiler de Hakan’ı severlerse ve gümrükte takılmazsam, bir mekan tasarlamak için gelmeyi düşünebilirim.

  Bize Street Fighter dünyasından bir kaç gizli bilgi verebilir misiniz?
  - Bir sonraki oyunda Hakan’ın karısı bir dondurmacı zincirine sahip olacak ve Hakan’ın özel hareketlerinden biri yapış yapış dondurma saldırısı içerecek.

  ARKADAŞLARINIZLA DÖVÜŞÜN

  Bu oyunda sizi en çok online özellikler şaşırtacak. Arkadaşlarınızla birlikte rahatça oynayıp takımlar kurabiliyorsunuz. Ayrıca bitmeyen dövüş modu var. Takım dövüş moduysa eşleşme beklerken arkadaşlarınız arasında takım dövüşleri yapmanızı sağlıyor. Ayrıca arkadaşlarınızın oyunlarını izleyebiliyorsunuz. Sesli sohbet sayesinde sesinizi bile duyurabiliyorsunuz. En çok talep edilen online özellik, oyuncuların diğerlerinin yeteneklerini çalışabilme imkanıydı. Bunu da yeni “Tekrar Kanalı”yla hayata geçirdik.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı