GeriGündem Edip Akbayram Yassıada’da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Edip Akbayram Yassıada’da

Sanat hayatının 30 yılını 30 albümle geride bırakan Edip Akbayram, ‘‘Hasretinle Yandı Gönlüm’’ adlı parçasının klip çekimini yasaklı ada Yassıada'da gerçekleştirerek hoşgörü mesajı verdi.

Duyarlı sanatçılarımızın başında geliyor Edip Akbayram. Son olarak geçtiğimiz günlerde Yassıada'da çektiği kliple de bu duyarlılığını bir kez daha kanıtladı. Sanatçı ‘‘Bu adadaki acılar unutulsun. İnsanlar kardeş olsun, kavgalar bitsin’’ mesajıyla dikkatleri adanın üzerine çekmek için ‘‘Hasretinle Yandı Gönlüm’’ parçasının klibini Yassıada'da çekti.

Acı hatıralar

27 Mayıs 1960 hareketinden sonra iktidardan uzaklaştırılan Demokrat Parti yönetiminin yargılandığı ve idam kararlarının onaylandığı Yassıada, 38 yıl sonra ilk kez bir sanat olayına ev sahipliği yaptı. Yassıada'da klip çekme düşüncesini Edip Akbayram şöyle anlatıyor: ‘‘Bende Yassıada'nın çok acı bir hatırası var. 11 yaşımdaydım. İdamları basında gördüm. Çocuk olarak beynimde bu olay kaldı. Klip çekmeyi düşünürken aklıma Yassıada geldi. 21'inci yüzyıla girerken artık idamların, acıların, mahkemelerin olmadığı bir Türkiye özlemini duyuyoruz. Bugünün gençlerinde artık Yassıada'nın geçmişteki o acı anılarını silmek istedim. Aslında iyi bir sponsor bulunursa Yassıada'da yaz aylarında çok geniş kapsamlı bir pop ve rock festivali oluşturmak bence bunu çok daha ileri götürür diye düşünüyorum.’’

İzin zor alındı

Yasal iznin alınması ve klipte Yassıada'nın nasıl kullanılacağını yönetmen Mithat Güçlü Karakaş anlattı; ‘‘Edip Ağabey'le önce imkansız diye düşündük. Buraya yasal olarak hiç kamera gelmedi. Önce Adalar Belediye Başkanı Cem Esen'le görüştüm. Daha sonra Kaymakam Mustafa Kındıkoğlu'nu aradım. Sonra Genel Kurmay ve Su Ürünleri'ni. 'Meclis'e gidilecek' dendi. Sonra 'Siz izin verseniz de vermeseniz de çekeceğim' dedim.

Kaymakam aradı 'Biz size yasal olarak izin veremeyiz. Garnizon Komutanımız sizin güvenliğinizi sağlayamayacağını söyledi' dedi. Başa çıkamayacaklarını anlayınca 'Buyurun çekin' dediler. Klipte Yassıada'yı ilk aşamada denizden genel olarak göstereceğiz. Benim buranın harabe halini herkese göstermeye vicdanım elvermez. Bizim amacımız en azından medyayı buraya çekerek ilgilileri uyarmak ve halka açmak. Klibin devamıysa sürrealist akımla bilgisayar masasında burada çekilen görüntüleri desteklemek olacak.’’

Edip Akbayram makyaj ve hazırlık aşamalarını deniz kenarındaki surların dibinde yaptı. Bir ara duvara yaslanan sanatçı ‘‘Adada dolaşmak yasaktır’’ yazısıyla adeta bütünleşti.

Yassıada'daki çekimlerin ardından bilgisayar ortamında animasyon grafiklerle desteklenecek olan klipte bir ressam olarak ekrana gelen Akbayram, çok üşüdü.

Gece boyunca devam eden çekimlerde, Edip Akbayram soğuk hava şartları ve adadaki yaşanan acı olayları düşündükçe göz yaşlarına hakim olamadı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle