Gündem Haberleri

  Edelman istifa etti

  Uğur ERGAN/ANKARA
  19.03.2005 - 02:07 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, büyükelçilik görevinden ve Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa etti. Edelman, Sezer’in Suriye ziyaretiyle ilgili açıklamaları nedeniyle tepki görmüştü.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer’in Suriye ziyaretini gerçekleştirmemesi yönünde telkinde bulunduğu ileri sürüldükten sonra Türkiye kamuoyunda sert tepki gören ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman istifa etti. Edelman Haziran sonunda Türkiye’den ayrılacak.

  Edelman’ın hem Büyükelçilik, hem de Dışişleri Bakanlığı’ndan istifa ettiği haberi başkent kulislerine bomba gibi düşerken, kulislere aynı zamanda Edelman’ın Pentagon’a geçeceği haberleri de yayıldı. Edelman’ın, ABD Başkanı George Bush tarafından Dünya Bankası Başkanlığı’na önerilen Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz’in yerine geçme ihtimali olan Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley’in yerine Ulusal Güvenlik Danışmanı olabileceği ileri sürüldü.

  Bu iddiaların ABD Büyükelçiliği yetkilileri tarafından yalanlanmaması da dikkat çekti. ABD’li yetkililer Edelman’ın ABD Dışileri Bakanı Condoleezza Rice ile birkaç kez istifa düşüncesini konuştuğunu da belirttiler.

  DIŞİŞLERİ BİLİYORDU

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Edelman geçen cuma günü Başkan Bush’a istifa mektubunu gönderdi. Edelman bu gelişmeden sadece eşi ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçilik’te çok güvendiği birkaç ismi haberdar etti. Bu bildirim nedeniyle Dışişleri’nin istifadan daha önce haberdar olduğu ortaya çıktı.

  NASIL DEĞERLENDİRİLDİ?

  Edelman’
  ın istifası değişik yorumlara neden oldu. Nüzhet Kandemir, ‘Edelman maksadını aşan konuşmalar yapmasına rağmen bunlar Washington’un eğilimini gösteriyordu. Ancak bu durum bir süre sonra Büyükelçi’nin aleyhine işlemeye başladı.

  Ereli: Karar Suriye krizinden önce alındı

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Adam Ereli, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’ın görevinden ayrılma kararının Suriye krizinden çok önce alındığını açıkladı.

  Görevden ayrılma kararının Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Suriye’ye gitme kararıyla ortaya çıkan krizle alakalandırılmasının birçok nedenden dolayı yanlış olduğunu belirten Ereli, ‘Büyükelçi Edelman, asla ‘Cumhurbaşkanı Sezer Suriye’ye gitmeli, gitmemeli’ diye bir şey söylemedi. Edelman’ın söylediği bunun tamamen Türkiye’ye ait bir karar olduğu idi’ diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı