Gündem Haberleri

  Eczacılar: İlaçta reklama hayır

  ANKA
  19.10.2007 - 15:16 | Son Güncelleme:

  Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın reçetesiz ilaçta reklama sıcak baktıkları şeklindeki açıklamalarını değerlendirerek, "Bu pazarı rekabet unsuru haline getirmek isteyen ve medyanın reklam gelirlerini arttırmaya yönelik bu türlü anlayışın her zaman karşısındayız" dedi.

  Türk Eczacıları Birliği Başkanı Çolak, yaptığı açıklamada, bir sağlık ürünü olan ilacın reklam malzemesi yapılamayacağını vurgulayarak, "İlacın reklamının yapılması tartışmalarının güncel hale getirilmek istendiği, kamuoyu baskısı yaratılıp ilaç gibi çok stratejik bir ürün üzerinden gelir elde edilerek pazarda rant sağlanmak istediği çok açıktır" dedi. İlacın bir sağlık danışmanının bilgisi dahilinde ve denetiminde, bir sağlık kurumundan alınması gerektiğine dikkat çeken Çolak, ilacın reklama dayalı tüketilmesinin sağlıksızlık yaratacak bir uygulama olduğunu belirtti.

  İlacın eczane dışındaki yerlerde satılmasının ve reklamının yapılmasının ancak ilgili yasaların yürürlükten kaldırılması ile mümkün olacağını ifade eden Çolak, "Kaldı ki bu yönde yapılan girişimler Danıştay'dan geri dönmüştür. İlaç gibi çok önemli bir ürünün kamuoyu baskısı yaratılarak bir rant ürünü haline getirilme girişimlerine hiç bir zaman izin vermeyeceğiz" dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı