Gündem Haberleri

  Eczacılar, Başbakan’a 16 Ocak’a kadar süre tanıdı

  Sebile ÇETİN/BURSA, (DHA)
  30.12.2009 - 17:04 | Son Güncelleme:

  BURSA Eczacı Odası Başkanı Kıvanç Atmaca yaptığı basın açıklamasında, eczacılar ile uzlaşmaya varamayan Sağlık Bakanlığı’nı eleştirdi. Atmaca, “16 Ocak’ta masaya oturmayan sonrasında yaşanacaklara katlanacak” dedi.

  Eczacılar ile Sağlık Bakanlığı arasında anlaşmazlıklar devam ederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “16 Ocak’a kadar eczacılar tek tek sözleşme imzalamazsa, ilaçlar marketlerde satılmaya başlanacak” açıklamasını değerlendiren Bursa Eczacı Odası Başkanı Kıvanç Atmaca, uygulamalar devam ederse birçok eczanenin kapanacağını söyledi.

  Eczacılar Odası’nda bugün basın toplantısı düzenleyen Atmaca, “Eczacıların karşı çıktığı ne varsa, hepsi 16 Ocak’ta önümüze getirilecek. Bunun amacı eczacıları tek tek sözleşme imzalamaya zorlamak. Vatandaşlarımızın ilaca ulaşma hakkı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 16 Ocak’tan itibaren kısıtlanacak” diye konuştu.

  Kıvanç Atmaca, eczacıların 4 Aralık’ta yaptığı eylemin ardından Sağlık Bakanlığı’nın Türk Eczacıları Birliği ile arasındaki sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh ettiğini anlattı. Atmaca, “Eczacılar Birliği’nin örgütsel gücünü azaltmak istiyorlar. Biz 16 Ocak’a kadar görüşmeleri devam ettireceğiz. 16 Ocak’ta masada olacağız. Masaya oturmayan sonrasında yaşanacaklara katlanacak” dedi.

  Markette ilaç satışının yasal anlamda altyapısının bulunmadığını vurgulayan Atmaca, uygulamaya geçilmesi için kanun değişikliklerinin yapılması gerektiğini ifade etti.

  Avrupa'da Türkiye’deki eczane sisteminin kullanıldığını kaydeden Başkan Atmaca, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama’nın da market eczacılığı sisteminden vazgeçmeye çalıştığını anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların gündem yaratmak için yapıldığını öne süren Atmaca, “Marketlerde ilaç satımı ilaca ulaşımı zorlaştıracağı gibi sağlık sorununu da beraberinde getirecek. ABD’de ilaç ve ilaç kullanımı nedeniyle ölümler 4’üncü sırada. Zehirlenmelerin ise yüzde 65’i ilaçtan” diye konuştu.

  Bursa Eczacılar Odası Başkanı Atmaca, sorunun ancak Başbakan Erdoğan’ın müdahalesi ile çözümlenebileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı