Gündem Haberleri

  Ecstasy kullanımında Avrupa’yla yarıştayız

  Şehriban OĞHAN/ANKARA
  19.01.2006 - 00:49 | Son Güncelleme:

  TBMM’ye sunulan ’Türkiye’nin bağımlılık durumu’ araştırması, orta öğretim öğrencilerinin yüzde 5’inden fazlasının yasadışı madde deneyimi olduğunu ortaya koydu. Rapora göre öğrencilerin yüzde 3’ünden fazlası esrar, yüzde 2’den fazlası uçucu madde, yüzde 35’i alkol, yüzde 18’i sigara kullanıyor.

  Rapora göre esrar kullanımı Avrupa’ya göre düşük kalırken, amfetamin ve ecstasy kullanımında aynı düzeyde sonuçlar alınıyor. Öğrenciler arasında en çok marihuana kullanıldığının belirtildiği raporda, ikinci sırayı uçucular alıyor. Uçucuları ise anabolik steroidler, sakinleştiriciler veya sedatifler ile ecstasy izliyor.

  Raporda ilk madde kullanma nedeni ise merak olarak açıklanıyor. Problemleri unutmak ve kafa bulmayı istemek ise diğer nedenler.

  KAMPANYA DÜZENLENECEK

  Uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması Meclis’i harekete geçirdi. Meclis okullarda uyuşturucu kullanımının önlenmesi için kampanyaya hazırlanıyor.Destek için önce iş dünyasının kapısı çalınacak. Şubat’ta Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı 200 kişilik yemekte TBMM Başkanı Arınç veya Başbakan Erdoğan’ın kişisel bir eşyasının açık artırmayla satılması planlanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı