Gündem Haberleri

  Economist: Türkiye’nin dostluğu artık garanti değil

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)
  13.10.2007 - 13:09 | Son Güncelleme:

  HAFTALIK Economist dergisi, 1915 yılında çıkan tehcir yasasının ardından Anadolu’da yaşanan olayları Ermeni soykırımı olarak nitelendiren karar ışığında Türkiye-ABD ilişkilerini ele alırken, “Türkiye’nin dostluğu artık garanti değil” diye yazdı.

  Derginin internet sitesinde yer alan yazıda, 1915 yılında Türkiye’deki bir Amerikan konsolosunun o sırada Anadolu’da yaşanmakta olanlarla ilgili ülkesine gönderdiği değerlendirmelerden bir alıntı yapıldı. Alıntıya göre, ABD konsolosu o yıllarda, “(Hz.) Muhammed'in yolundan gidenler Hıristiyan nüfusu sadece yok etmeye değil, onların dinlerinin ve medeniyetlerinin tüm izlerini de silmeye kararlı” yazdı.

  Türkiye’nin, o yıllarda yaşananları ‘1’inci Dünya Savaşı sürecinin istenmeyen bir sonucu' olarak tanımlayan Economist, Ermeniler’in olayların soykırım olarak nitelendirilmesi için yıllardır kampanya yürüttüklerini hatırlattı. Dergi, Amerikan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin 10 Ekim tarihli kararıyla ikinci görüşü desteklediğini gösterdiğini bildirirken, "Tasarının destekçileri Temsilciler Meclisi genelinde de yasayı geçirecek güce sahip görünüyor’ diye ekledi.

  Türkiye’nin ABD için Ortadoğu’daki askeri faaliyetleri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan The Economist, Amerika’daki önemli siyasetçilerin, geçmişte ve bugün tasarıyı engellemek için çaba harcadığını yazdı. Türkiye’nin karar tasarısına karşı lobi yapması için Demokratların Temsilciler Meclisindeki eski liderlerinden Dick Gephardt’ı tuttuğunu aktaran Economist, ABD’nin halen hayatta olan 8 dışişleri eski bakanının tasarıya karşı olduklarını belirttiklerini de hatırlattı. Dergi, önceleri tasarıyı destekleyenlerden Demokrat Jane Harman’ın Türkiye’yi ziyaret edip başbakan ve Ermeni Ortodoks patriğiyle görüştükten sonra fikrini değiştirdiğini de belirtti.

  The Economist, Harman’ın tasarıya karşı çıkma nedenlerini birçok kişinin paylaştığını bu nedenlerden birinin de Türkiye’nin komşusu Ermenistan’la ilişkilerini düzelttiğine dair işaretler vermesi olarak ortaya koydu. Dergi, “Türkiye kendi davasının savunulmasına çok yardım eden hamlelerde bulunmadı” diyerek, Türk Ceza Kanunu’nun soykırımdan bahsetmeye cesaret eden yazarları yargılamakta kullanıldığına vurgu yaptı.

  Türkiye’nin ABD’den uzaklaşması sonucunu doğuran başka hamleler olduğunu da aktaran dergi, örnek olarak Türkiye’nin İran’la imzaladığı petrol ve gaz anlaşmalarını ve Hamas’a gösterilen yakınlığı gösterirken şöyle devam etti:

  “Böylesi davranışlar Türkiye’nin, Müslüman bir ülke olarak İsrail’e dostluk gösterdiği için Türkiye’yi coşkuyla destekleyen bazı Yahudi Amerikalılar’ın dostluğunu kaybetmesine neden oldu. AB’de alınan kararıardından Türkiye’nin Irak sınırı ötesine geçme konusunda ABD’nin düşüncesini önemsememesini getirebilecek. Fransa, geçen yıl benzer bir tasarıyı onayladı. Fransa’nın bu kararı, Ermeniler’le ilgili olduğundan çok Türkiye’yi Avrupa Birliği dışında tutmak için alınmış bir karar. Türkiye, İran’la ilişkilerine devam eder ve alelacele Irak’a girerse Amerikalılar’ı ve Avrupalılar’ı kendisinden daha da uzaklaştırır. Siyaset uzmanları Türkiye’nin dostluğunu garanti görmemek gerektiğini şimdiden anladı.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı