Gündem Haberleri

  Economist Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi

  Economist
  08.12.2009 - 00:31 | Son Güncelleme:

  The Economist dergisi Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesinde Türkiye’nin Afganistan için istenen asker talebine nasıl baktığını yorumladı ve gerek iktidara gerekse de muhalefete sert eleştiriler yöneltti.

  Dergide “Testy Erdoğan” başlığıyla yayımlanan haber analizde, Tayip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı toplantıda karşılıklı çıkarlara yönelik isteklerin belirtileceğine dikkat çekilirken, Erdoğan’ın lideri olduğu “ılımlı İslam” partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti), ABD’nin Afganistan’da Müslümanlara karşı savaşma fikrinden çok hoşlanmadığı vurgulandı.                 

  Haber analizde ayrıca, Türkiye’nin savaşmak yerine, Afganistan güvenlik güçlerini eğitmek ve ülkede yol ve okul inşa etmeyi tercih ettiğine değinildi.            

  Analizde şöyle denildi, ”Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı toplantıda, Türkiye’nin Batı medeniyetinde yer alması gerektiğini konusunda ısrarcı tavırlarını sürdürecek.

  Bunun karşılığında Obama ise, Afganistan’da 1700 askeri bulunan, NATO’nun ikinci büyük ordusu Türkiye’den ülkedeki ABD birliklerine destek isteyecek.”

  ERDOĞAN BATI’DAN UZAKLAŞIYOR
  Batılı eleştirmenlerin, Türkiye’nin bu tutumunu, yedi yıllık AKP yönetiminde batıdan yavaş yavaş uzaklaştığının bir kanıtı olarak görüldüğüne işaret edilen yazıda, Erdoğan’ın İran ve Sudan ile yakınlaşmasının ile İsrail’e karşı tavırlarının, Başbakanın “yürekten İslamcı” bir lider olduğu iddialarını beslediği ifadelerine yer verildi.

  Analizde, Türklerin Müslümanlara karşı savaşmayı kabul etmesi durumunda, bu hırçınlığın İstanbul’daki radikal dincilere sıçrayabileceği söylendi.

  “Erdoğan’ın düşmanları, AK Parti’nin ordunun gücünü azaltmak için yaptıklarını, Avrupa Birliği yolunda devam ettiremeyeceğini ve ülkede dini kuralları sağlamlaştırmak istediğini iddia ediyor” sözlerinin yer aldığı analizde,  Ergenekon davasının bu planın bir parçası olarak görüldüğü belirtildi.

  DOĞAN’A KESİLEN CEZA
  AK Parti karşıtlarının, ülkenin en büyük medya şirketi Doğan Yayın Holding’e verilen cezayı kınadıklarına da dikkat çekilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “Muhalifler, Başbakan Erdoğan’ın Türkiye’yi İslami diktatörlüğe doğru götürürken, bütün karşıt sesleri susturmak istediğini iddia ediyor.”

  Analizde ayrıca, Erdoğan’ın daha önce de bazı gazetecileri ve mizah dergilerini dava ettiğine değinilirken, geçtiğimiz aylarda Sudan’ın savaş suçu ile yargılanan devlet başkanı Ömer El-Beşir’i Türkiye’ye davet etmesinin bu tutumuyla çeliştiğine de belirtildi.

  AVRUPA’YA SIRTINI DÖNMEDİ
  Analizde bu görüşlerin yanında, Erdoğan’ın Avrupa Birliği süreciyle yakından ilgilenmesi ve ülkede liberal reformlar yapmaya devam etmesinin, siyasetçinin Batı ile bağlarını koparmadığının bir işareti olarak görülebileceğine işaret edildi.

  Yazıda, aynı zamanda başbakanın Kürt Soruna bir çözüm bulmak ve Türkiye’nin Ermenistan ile olan ilişkilerini iyileştirmek istediği biliniyor denildi.

  MUHALEFETE DE ELEŞTİRİ GELDİ
  Yazıda aynı zamanda ülkedeki muhalefete yönelik eleştiriler de yer aldı.

  Economist, Cumhuriyet Halk Partisi lideri Deniz Baykal’ın zamanının büyük bir kısmını Türkiye’nin AB üyeliği çabasına yardım edecek kanunlara saldırarak geçirdiği de belirtirken,  ülkede 2 yüze yakın kişi domuz gribinden hayatını kaybettiği bir dönemde, Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli’nin “domuz gribi yok” dediğine dikkat çekildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı