Gündem Haberleri

  Ecevit'ten 'kamu yatırımlarına kısıtlama' genelgesi

  Hürriyet Haber
  22.07.2001 - 15:08 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, kamu kuruluşlarının 2002 yılı yatırım tekliflerini hazırlarken, acil ve zorunlu haller dışında gerçekleştirilmesi bir yıldan fazla sürecek yeni proje teklifinde kesinlikle bulunmayacaklarını bildirdi.

  2002 yılı Yatırım Programı Hazırlama Esasları, bir Başbakanlık Genelgesi'yle bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

  Başbakan Ecevit imzalı Genelge'de 2002 yılı Yatırım Programı'nda kamu kesimi yatırımlarının ekonomik ve sosyal altyapı alanlarında yoğunlaştırılmaya devam edeceği vurgulandı. Kamu yatırımlarında temel amacın mevcut sınırlı kaynaklar da dikkate alınarak toplumun ihtiyaç duyduğu acil ve öncelikli hizmetlerin bir an önce sağlanması olduğu kaydedilen Genelge'de daha sonra şu görüşlere yer verildi:

  ''2002 yılı yatırım tekliflerinin hazırlanmasında kuruluşların temel hedefi, önceliği ve yapılabilirliği devam eden yatırımları tamamlamak olacaktır. Kamu kuruluşları, 2002 yılı yatırım tekliflerini YPK Kararında belirtilen tavanlar içinde hazırlarken, acil ve zorunlu haller dışında gerçekleştirilmesi 1 yıldan fazla sürecek yeni proje teklifinde kesinlikle bulunmayacaklardır. Çok zorunlu hallerde yapılacak yeni proje tekliflerinde ise seçici davranacaklar ve proje tekliflerini sağlıklı yapılabilirlik etüdlerine dayandıracaklardır. Yıllık proje tekliflerinde ise mevcut tasarruf genelgelerini de dikkate alarak azami ölçüde seçici olacaklardır.''

  ÖNCELİKLİ PROJELER

  Genelge'de kamu yatırım tahsislerinde eğitim, sağlık, teknoloji altyapısı, enerji, sulama, kentsel altyapı yatırımlarına ve ulaştırma alt sektörleri arasında dengeyi sağlayıcı yatırımlara bölgesel gelişme stratejileri de dikkate alınarak öncelik verileceği belirtildi.

  Proje bazında ise devam eden projelerden 2002 içinde ekonomiye kazandırılabilecek, uygulamasında önemli fiziki gerçekleşme sağlanan, dış finansmanı sağlanmış olanlar ile afetlerin önlenmesi ve afet hasarlarının telafisine yönelik projelere öncelik verileceği ifade edildi.

  ÖDENEKLERDE YÜZDE 45 ARTIŞ

  Söz konusu düzenlemede daha sonra 2002 yılıyatırım programının hazırlama esasları yeraldı. Bu esaslardan bazıları şöyle sıralandı:

    2002 konsolide bütçesinin yatırım ödenekleri toplamı 5 katrilyon 53 trilyon lira seviyesinde tutulacak ve kamu kuruluşları 2001 başlangıç ödeneklerinin en fazla yüzde 45 oranında arttırılmasıyla bulunacak tavan içinde fiyat hazırlayacak. Gösterge niteliğinde olmak üzere 2002 yılı kur değeri 1 ABD Doları'nda 1 milyon 300 bin lira olarak kullanılacak.

    Güvenlik nedeni ve işin yürütülmesi açısından mutlak zorunluluk bulunması hali dışında yeni lojman, memur evi, kamp, kreş, misafirhane, hizmet binası, lojmanlı hizmet binası ve sosyal tesis yatırımı teklif edilmeyecek.

    Kamu kuruluşları, kaynağı ne olursa olsun ambulans, itfaiye aracı gibi sağlık, savunma, güvenlik ve iş koşulları açısından özel öneme sahip taşıtlar dışında taşıt alım teklifinde bulunmayacak.

    Yeni işler, acil işler, müteahhit nam ve hesabına yapılan işler gibi genel adlarla yatırım teklifinde bulunulmayacak.

    Halen yatırım programında yeralan ancak cari harcama niteliğinde olup, sabit sermaye yatırımına uymayan projeler 2002 yatırım programından çıkartılacak.

   Dış kredi ile yürütülen projelerde iç para ve dış kredi ödenek teklifleri tavan içinde kalmak kaydıyla önerilecek.

   Sosyal amaçlı yatırımlarla, hizmet sektörlerine ait bina yatırımlarında arsası sağlanmamış projeler için kesinlikle teklif getirilmeyecek.

  PROJE STOKUNUN TAMAMLAMA SÜRESİ AZALACAK

   Yatırım tahsislerinde kalkınmada öncelikli yörelerin kalkınmasına hız kazandırıcı, ekonomik ve sosyal altyapı yatırımları ile istihdam ağırlıklı projelere öncelik verilecek.

    Yatırım programında yer alan projeler yeniden önceliklendirilerek, sektörlere özgü durumlar da dikkate alınmak suretiyle kamu yatırım programındaki proje stokunun ortalama tamamlama süresini yüzde 20 azaltacak gerekli düzenlemeler yapılacak.

   Yatırım programında yer alan ancak ivedi olmayan projeler, ikinci derecede öncelikli proje paketi olarak daha sonraki yıllarda devam ettirilmek üzere iz ödenekler teklif edilecek.

    Hem önceliğini, hem de yapılabilirliğini yitirmiş projeler bir liste halinde DPT'ye bildirilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı