Gündem Haberleri

  Ecevit'te "düğmeye basıldı mı" kuşkusu

  Hürriyet Haber
  13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'de son bir kaç gündür üstüste gelen olaylar konusunda "Bir yerden düğmeye mi basıldı" sorusuna "Bu olasılık da insanın aklına geliyor" yanıtını verdi.

  Başbakan Ecevit, dün ve bugün yaşanan polis eylemlerine ilişkin Başbakanlık Merkez Binası'nda yaptığı açıklamada, polislerin zaman zaman duygularına kapılarak, tepki duyabileceklerini belirterek, ''Fakat eğer izinsiz olarak sokaklara dökülürlerse, asayişten sorumlu oldukları halde asayişsizlik etkeni olurlarsa, işler çığırından çıkar,halk güvensizlik ve çaresizlik duygusuna kapılır'' dedi. Teröristlerin ihanetine kurban giden polislerin acısının yüreklerde duyulduğunu kaydeden Ecevit, ''Allah'tan kendilerine rahmet, ailelerine ve arkadaşlarına başsağlığı dileriz'' diye konuştu.

  Polis asayişsizlik etkeni olmaz

  Aynı saldırıda yaralanan polislerin bir an önce tam sağlığa kavuşmaları için dua ettiklerini ifade eden Ecevit, şöyle devam etti:

  ''Polisler zaman zaman duygularına kapılabilirler, tepki duyabilirler. Fakat eğer izinsiz olarak sokaklara dökülürlerse, asayişten sorumlu oldukları halde asayişsizlik etkeni olurlarsa, işler çığırından çıkar. Halk, güvensizlik ve çaresizlik duygusuna kapılır. Buna da herhalde en çok polisler üzülür.

  Polislik en meşakkatli, en çetin, en tehlikeli mesleklerden biridir. Son günlerde yaşanan toplu polis eylemleriyle bir daha karşılaşmayacağımızı umarım.''

  Ölüm olursa sorumlu örgüt

  Başbakan Ecevit, ''cezaevlerindeki ölüm oruçlarıyla İstanbul'da taranan polis otobüsü olayı arasında bir bağlantı olup olmadığı'' sorusu üzerine, ''Henüz doyurucu bir değerlendirme gelmedi. Çünkü failler yakalanmadı. Fakat, tabi her türlü olasılık akla geliyor. Bunun bir terör eylemi olduğu kesin'' yanıtını verdi.

  Ölüm oruçları konusunda Ecevit, "Hükümetimiz gece gündüz bu meseleyle uğraşıyor. Ölüm oruçlarının sona ermesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra ölüm olursa bundan hükümet değil arkadaşları sorumlu olacaktır" yorumu yaptı.

  Dünkü olaylar sırasında gazetecilere karşı şiddet kullanıldığı ve 2 gazetecinin yaralandığının hatırlatılması ve gazetecilere yönelik bu şiddeti nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Ecevit, ''Bunu çok üzüntüyle karşıladım. Gazeteciler, polislerin en yakın yardımcılarıdır. Onların görevlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için polislerin her türlü yardımı sağlamaları gerekir'' dedi.

  Ücret dengesizliği Türkiye'nin sorunu

  Eylem yapan polislere ilişkin herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı sorusunu yanıtlayan Başbakan Ecevit, bu konuyla Savcılık ve İçişleri Bakanlığı'nın ilgilendiğini söyledi.

  Ecevit, Emniyet Genel Müdür Turan Genç'in ''Şartla Salıverilme Yasası'nda işkence yapan polislerin kapsam dışı bırakılmasının polisler arasında bir huzursuzluk yarattığı'' şeklindeki açıklaması ile polis eylemlerinin başlaması arasında bir ilişki bulunup bulunmadığı sorusuna, ''Hayır tahmin etmiyorum'' yanıtını verdi.

  Polislerin sosyal hayatlarındaki düzensizlik, çalışma şartlarındaki olumsuzluk, ücret dengesizliği bulunduğunu ifade eden gazeteciye Ecevit, ücret dengesizliğinin Türkiye'nin genel sorunu olduğunu söyledi.

  Şu ana kadar kamu görevlilerine doyurucu olanaklar sağlayamadıklarını kaydeden Ecevit, ''Fakat ekonomimiz düzeldikçe bu konuda üzerimize düşen görevi yapacağız. Yani sadece polisler için değil, genellikle memurlar için de sıkıntılı bir durum var'' dedi.

  Polislerin eylemler sırasında şahsına, eşine, Adalet ve İçişleri Bakanları aleyhine ve ayrıca ''Dişe diş, kana kan'' gibi sloganlar attıklarını anımsatan gazeteciye Ecevit, ''Bu konuda söylenmesi gereken şeyleri söyledim. Daha fazla bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum'' yanıtını verdi.

  Parti kapatma sınırlansın

  Partilerin kapatılmasını zorlaştıran hükümlerin de bulunduğu anayasa değişikliğinin TBMM'den ne zaman çıkabileceğine ilişkin bir soru üzerine Başbakan Ecevit, değişiklik teklifinin yarın TBMM AnayasaKomisyonu'nda görüşülmeye başlanacağını belirtti.

  Bu değişikliğin en kısa zamanda, birkaç gün içinde yapılmasını umduğunu ifade eden Ecevit, ''Biz, öteden beri parti kapatmalarının çok sınırlı durumlarda olmasından yanayız. Onun için biz, bu anayasa değişikliğinin bir an önce yürürlüğe girmesini temenni ediyoruz'' dedi.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile bugün yaptığı görüşmeyle ilgili soruya karşılık olarak Ecevit, henüz Adalet Bakanı Türk ile görüşme fırsatı bulamadığını söyledi.

  Başbakan Bülent Ecevit, Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin kararnameden ''yönetsel haklar'' ile ilgili bazı maddelerin çıkarıldığına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine de, ''Özelleştirme konularından öncelikle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı sorumludur'' diye konuştu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı