Gündem Haberleri

  Ecevit'in TRT'den Kürtçe yayın iması

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, Güneydoğu'da geziye çıktığında, seleflerinin yaptığının aksine, helikopter yerine DSP'nin akgüvercinli seçim otobüsünü tercih ediyor.

  Bu yüzden, Ecevit'in dün uçakla gittiği Siirt'ten yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Şırnak'a karayoluyla intikali tam iki saat aldı.

  Üstelik Ecevit, aynı yolu dün gece Siirt'e geri dönerken zifiri karanlıkta bu kez 2.5 saat süren bir yolculukla katetti.

  Ecevit, bu kadar zor bir coğrafyada dolaşırken neden helikopteri tercih etmiyor?

  Başbakan, ‘‘Halka yakın olmak için. Onlar taşıt olarak neyi kullanıyorsa, ben de aynısını yapmak istiyorum’’ diye yanıtlıyor.

  Tabii, Ecevit'in bir dönem ancak önünde ve arkasında zırhlı kariyerlerin eşlik ettiği konvoylarla yol alınabilen bir güzergahta, dün yaklaşık 100 minibüsün oluşturduğu bir DSP konvoyuyla dolaşması bölgenin PKK tehdidinden ne kadar rahatladığının en açık göstergesi olmalı.

  Ecevit, dün Şırnak'a giderken karşıdaki tepeleri gösteriyor ve ‘‘Görüyor musunuz, hiç asker yok’’ diye konuşuyor.

  Başbakan'ın bu emniyet duygusu içinde katettiği Şiirt-Şırnak yolunda çok değil, bundan 6 yıl öncesinde bir başbakanın gece yolculuğu yapabilmesi düşünülemezdi bile. Her an PKK'yı karşınızda bulabilirdiniz.

  Ecevit, sohbet sırasında 1989 yılında Nokta dergisi adına dizi yazmak üzere bu bölgeye geldiğinde karşılaştığı tabloyu hatırlıyor:

  ‘‘Bu gezide beni en çok düşündüren okumuş genç işsizlerin durumuydu. Aslında ne olacağı 1989'da pekala belliydi. Küçük çocuklar 'eşeklerimiz boşta kaldı' demişlerdi. Meğerse kömür madenlerinden eşeklerine döküntüleri yüklemelerinin yasaklandığını anlatıyorlarmış. O zaman bölgenin nereye gittiği açıkça görülüyordu.’’

  Başbakan, ardından terörün geride kaldığını hatırlatıp, ‘‘Artık önümüzdeki dönemi çok süratle, çok iyi değerlendirmek durumundayız. Şimdi bir umut var’’ diye konuşuyor.

  Sohbetimiz sürerken otobüsümüz Eruh ilçesinin içine giriyor.

  Eruh, 1984 yılında PKK'nın ilk toplu eylemini gerçekleştirdiği ilçe.

  Otobüs ilçenin dar yolunda ilerlerken çocuklar, gençler, her yaştan insan yol boyunca Ecevit'e sevgi gösterisinde bulunuyor. İlçe çıkışındaki ilkokulun önünde dizilmiş üstleri başları dökülen mavi önlüklü öğrenciler ellerindeki Türk bayraklarını sallıyorlar.

  İlçeden çıktığımızda Ecevit ‘‘Evlerin çatılarının üstündeki çanak antenler dikkatinizi çekti mi?’’ diye soruyor.

  Ecevit'in sözünü ettiği çanak antenler, Avrupa'dan yayın yapan Medya-TV'yi de o evlerin içine taşıyor.

  Bir meslekdaşımız, ‘‘TRT'den Kürtçe yayınlara başlamayı düşünüyor musunuz?’’ diye soruyor.

  ‘‘Maalaesef... ’’ diye yanıtlıyor Ecevit: ‘‘Doğru dürüst bir plan yok. Olması da pek arzu edilmiyor’’

  ‘‘Yararlı olmaz mı?’’ diye sorulduğunda, Ecevit tebessüm ederek ‘‘Şimdilik bir şey söylemeyeyim’’ diyor.

  Belli ki, ikna etmesi gereken bazı çevreler var.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı