Gündem Haberleri

  Ecevit'e gizli brifing

  Hürriyet Haber
  13.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, 18 Şubat'ta 4 generalle Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, irtica konusundaki kaygılarını aktardı. Askerler brifingde Ecevit'e, Fethullah Gülen'le ilgili endişelerini ilettiler.

  Başbakanlık, 18 Şubat Çarşamba günü hükümet-ordu ilişkilerini yakından ilgilendiren önemli bir görüşmeye sahne oluyor. Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir, beraberinde Genelkurmay'dan general düzeyinde bazı üst düzey temsilcilerle birlikte Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'i ziyaret ediyor.

  RESMİ GEREKÇE

  Ziyaretin resmi gerekçesi, hükümetin polislerin askerlik hizmetini kendi teşkilatlarında yapmalarına ilişkin yasa tasarısı. Genelkurmay, polislerin askerlik hizmetinden önemli ölçüde bağışık tutulmalarını sağlayan bu tasarıdan rahatsızlık duyuyor. Nitekim, asker kesimin rahatsızlığını çeşitli kanallardan aktarmasıyla hükümet, tasarıyı TBMM'den geri çekiyor. Bir'in, Ecevit'i ziyaret etmesinin görünen gerekçesi işte bu tasarı.

  Gelgelelim, bu konudaki brifingin tamamlanmasından sonra Orgeneral Bir, farklı bir gündeme kayıyor. Bir, bu kez asker kesimin irtica tehdidi konusundaki hassasiyetini dile getiriyor, masaya tehdidin sürdüğüne ilişkin somut veriler koyuyor.

  ASIL KONU GÜLEN

  Genelkurmay İkinci Başkanı, bu görüşmede Fethullah Gülen Cemaati'nin faaliyetleri konusundaki hassasiyeti de kayda geçiriyor mu?

  Ecevit ile Gülen arasındaki dostluk ilişkisi dikkate alındığında, bu hassasiyetin askerler tarafından ifade edilmiş olması ayrı bir önem ve hassasiyet kazanıyor. Anlaşıldığı kadarıyla, Fethullah Gülen-Papa buluşmasının ertesine rastlayan 18 Şubat görüşmesinde Orgeneral Bir, Ecevit'e Genelkurmay'ın bu konudaki bilinen görüşlerini anlatıyor.

  MGK Genel Sekreterliği'nin, Gülen'i irtica tehdidi kapsamında değerlendirdiği ve bu cemaatin faaliyetlerinin kontrol altına alınması için somut önlemler üzerinde durduğu bir sır değil.

  ECEVİT: KAYGILARINI ANLATTI

  Ecevit, dün kendisiyle yaptığımız sohbette Orgeneral Bir ile görüşmesini şu sözlerle anlatıyor:

  ‘‘Genelkurmay İkinci Başkanı, polislerin askerlik sorunu ile ilgili durumu anlatmak için gelmişti. Bu konuda nelerin yapılıp nelerin yapılamayacağı konusunda bilgi verdiler.’’

  Ecevit, ‘‘İrtica konusuna girildi mi?’’ şeklindeki sorumuz üzerine, ‘‘O konudaki kaygılarını da kısaca belirttiler’’ diyerek, doğruluyor.

  ‘‘Gülen'e ilişkin tartışmalar da açıldı mı?’’ sorumuz üzerine Ecevit, ne doğrulama, ne de yalanlama yoluna gidiyor. Ecevit, yalnızca ‘‘Ayrıntılara girmeyeyim’’ demekle yetiniyor. Ecevit, Ankara kulislerinde yaygın bir şekilde tartışılan ‘‘Genelkurmay'ın, irtica ile mücadele konusunda hükümeti yeteri kadar kararlı bulmadığı’’ yolundaki görüşler karşısında da, ‘‘Bunları basından izliyorum. Bize böyle bir ifade gelmedi’’ diyerek mesafeli bir tonda konuşuyor. Ardından bu görüşlere katılmadığını vurguluyor:

  ‘‘O düşüncede değilim. Bir kere, eğitim reformuyla atmaya başladığımız adımlar, aslında irticayı temelinden korumanın yolunu açmış oldu.’’

  FARKLI GÖRÜŞLER

  Burada ilginç olan nokta, Ecevit'in, irtica tehdidinin algılanması ve izlenecek strateji konusunda farklı yaklaşımların varlığını kabullenmesi. Ecevit, üstü kapalı ifadelerle askerlerle yaklaşım farklılığını doğruluyor:

  ‘‘Biz bu konuda çok duyarlıyız. Tabii, ne irtica sayılır, ne sayılmaz, o konuda değişik düşünceler olabilir. Benim anlayışıma göre, laikliği demokrasi ve inanç özgürlüğüyle bağdaştırarak koruyoruz. Buna dikkat ederek konulduğu vakit, çok daha etkili oluyor. Çünkü halkın, bu din kurallarına bağlı olanların duyguları ve onurları incitilmemiş oluyor. Biz bu sorunu hep söylediğim gibi öyle kılıçla keser gibi değil, telkin yoluyla, eğitim yoluyla çözmenin uygun olduğu düşüncesindeyiz.’’

  Ecevit, ayrıca asker kesimin irticayla mücadele konusunda hükümete daha etkin davranması yönünde telkinde bulunması beklenen 27 Mart tarihli MGK toplantısında, irticanın resmi gündemde olduğu yolunda bir bilginin kendisine ulaşmadığını anlatıyor.

  HÜKÜMET ÇOK ETKİLİ

  Ancak Ecevit'e göre, ‘‘MGK'nın her toplantısında MGK kararlarının uygulanışıyla ilgili bilgi veriliyor, görüşme oluyor.’’ Ecevit, ‘‘Herhalde bu ay sonundakinde de olur’’ diye ekliyor. Ancak bu ayki toplantının daha kapsamlı olacağı yolundaki yorumlar karşısında da ‘‘Bilemiyorum’’ demekle yetiniyor. Ecevit, hükümet açısından iddialı bir görüş ortaya koyuyor:

  ‘‘Türkiye'de laikliğin güvence altına alınması bakımından bugünkü hükümet kadar etkili ve etkin bir hükümetin ortaya çıkması mümkün değil.’’

  Ecevit'in bu sözleri tersinden okunduğunda, mevcut konjonktürde ‘‘Daha etkilisi bulunamaz’’ mesajını içeriyor.

  Başbakan Yardımcısı, ara rejim tartışmalarından duyduğu rahatsızlığı bir kez daha kayda geçiriyor:

  ‘‘Bu tartışmayı çok yersiz buluyorum. Silahlı Kuvvetler'in öteden beri irtica konusunda duyarlılığı vardır. Bu da doğaldır. Ama bir kriz sayılacak, ara rejim belirtisi gibi bir izlenimim kesinlikle yok.’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı