Gündem Haberleri

  Ecevit zarafeti

  Süleyman DEMİRKAN-Şehriban OĞHAN / ANKARA
  26.12.2001 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, ortağı Bahçeli'nin azledilmesini istediği Abdülhaluk Çay'ı telefonla aradı, ‘‘İsterseniz istifa edin’’ dedi.
  Çay ise ‘‘İstifa etmem. Gereğini yapın’’ yanıtı verdi. Çay daha sonra Bahçeli ile görüşmek istedi. Kabul edilmeyince, evine gitti.

  MHP Lideri Devlet Bahçeli'den önceki gün Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay'ın azledilmesi talebini alan Başbakan Bülent Ecevit'in, o sırada Başbakanlıktaki makam odasında bulunan Çay'ı telefonla aradığı belirtildi. Ecevit, telefonda Çay'a ‘‘Çok zor bir görev üstlendim. Sayın Bahçeli, görevden alınmanızı istedi. İsterseniz istifa edin’’ dedi. Çay ise Ecevit'e ‘‘Hayır Sayın Başbakanım, istifa etmem. Siz gereğini yapın’’ yanıtı verdi.

  Bahçeli'nin ‘‘Türk Kurultayı'nı bu yıl yapmayalım’’ deyip, kendisine bağlı Tanıtma Fonu'ndan da yardım talebini reddetmesine rağmen, 9'uncu Cumhurbaşkanı Demirel'in desteğiyle kurultayı düzenleyen Çay'ın, bu telefondan sonra günboyu Bahçeli'yle görüşmek için randevu istediği kaydedildi. Ancak Çay, Ecevit'le bu diyaloğunun ardından makam odasındaki özel eşyalarını topladı, çalışma arkadaşlarına ‘‘Hayırlı olsun’’ deyip, Başbakanlığın arka kapısından bir taksiye binerek evine gitti.

  MHP: AZLİ NORMAL

  Çay'
  ın azledilmesi, MHP yönetiminde ve milletvekilleri arasında ‘sıradan-normal’ bir olay olarak değerlendirildi.

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Şevket Bülent Yahnici, Bahçeli'nin Çay'ı, istifasını istemeden azlettirdiğini belirterek, ‘‘Bakanları atama ve alma yetkisi Sayın Genel Başkanımızın. Bilinen nedenlerden ötürü takdirini böyle kullanmıştır’’ dedi. Çay'ın düzenlediği kurultaya katılanlardan İstanbul Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Ahmet Çakar da, ‘‘Genel Başkan getirdi, Genel Başkan aldı. Aynı görevi yapacak yüzlerce arkadaş var. Nöbet değişikliği, Normal bir olay’’ diye konuştu. İstanbul Milletvekili Mehmet Gül de, ‘‘Kurultay için, destek olma imkanı olsaydı, Sayın Genel Başkanımız mutlaka olurdu. Sayın Çay, hem hükümete, hem de MHP'ye karşı ileri-geri konuşanları oraya davet edince, sıkıntı yarattı’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı