Gündem Haberleri

  Ecevit: YSK'nın iki seçeneği var

  Hürriyet Haber
  01.10.2003 - 12:03 | Son Güncelleme:

  DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Yargıtay kararı karşısında bir şey yapmamak veya ülkenin genelde ya da kısmen seçime götürülmesi gibi seçenekleri bulunduğunu söyledi.

  Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, 3 Kasım seçimleri öncesi ve sonrasında "göz göre göre yapılan hukuki hataların" seçimleri bütünüyle "tartışılır" duruma getirdiğini savundu.

  Yargıtay 6. Ceza Dairesi'nin DEHAP hakkında verdiği kararının da 3 Kasım seçimleriyle ilgili hukuka aykırılık görüşünü çok net biçimde haklı çıkardığını savunan Ecevit, bu durumda YSK'nın önünde iki seçenek bulunduğunu belirtti. Ecevit, bunları şöyle sıraladı:

  "Birincisi, Yargıtay'ın kararı karşısında hiçbir şey yapmamaktır. Ki, böyle bir durum adalete saygısızlık olur. İkinci durum ise ülkenin genelde ya da kısmen seçime göülmesidir. Demokratik Sol Parti olarak, Yüksek Seçim Kurulu'nun hukuka en uygun kararı vereceğini umuyoruz."

  "İKİ SEÇİME DE HAZIRIZ"

  Ecevit, 3 Kasım Seçimleri'nin bütünüyle iptal edilmesi ve bu seçimlerin yerel seçimlerle birleştirilerek yapılması halinde DSP'nin her iki seçime de en hazırlıklı parti olduğunu söyledi.

  "Yerelden genele halk iktidarı" sloganıyla başlattıkları hazırlıkların bunun en somut kanıtı olduğunu belirten Ecevit, parti programının da Türkiye ve dünyadaki son gelişmelere göre yenilenmesi çalışmalarının da bunun bir diğer kanıtı olduğunu bildirdi.

  Ecevit, Parti Meclisi'nin hem son gelişmeleri, hem de Parti Programı yenileme çalışmalarını görüşmek üzere cumartesi günü saat 11.00'de toplanacağını duyurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı