Gündem Haberleri

  Ecevit’ten Fehriye uyarısı

  Hürriyet Haber
  02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit'in, Sabancı suikastı sanıklarından Fehriye Erdal'ı Türkiye'ye iade etmeyen Belçika'yı ‘teröre boyun eğmek’le suçlaması, Brüksel makamlarını telaşlandırdı. Belçika Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları ayrı ayrı açıklama yaparak Ankara'dan gelen tepkileri yumuşatmaya çalıştılar.

  TÜRKİYE, Sabancı suikasti faillerinden Fehriye Erdal'a kucak açan Belçika'ya sert çıktı.

  Başbakan Ecevit, Belçika'nın Fehriye Erdal'ı ‘‘ayrıcalıklı bir konuk’’ gibi ağırladığın belirterek, ‘‘Belçika devleti pek çok cana kıymış bir terörist örgütün baskılarına boyun eğmiş durumdadır’’ dedi. Dışişleri Bakanı İsmail Cem de Belçika'ya, ‘‘Bu tür şeylerin dış münasebetlerimize olumsuz yansıyabileceğini muhataplara hatırlatıyoruz’’ uyarısını yaptı.

  Ecevit ve Cem, dün ayrı ayrı düzenledikleri basın toplantılarında, Belçika'ya Erdal konusunda sert mesajlar gönderdiler:

  Bu kızın Türkiye'deki eylemlerini dikkate almıyorlar, onu ayrıcalıklı bir konuk gibi ağırlıyorlar. Fehriye Erdal'a sığınma hakkı tanınmasıyla ilgili işlemlerin bile başladığı yolunda haberler alıyoruz. Fehriye Erdal'ın Türkiye'ye iade edilmesi için bir çok girişimde bulunuldu, fakat bunların hiçbirinden olumlu yanıt alınamadı. Türkiye'deki suçuyla ilgili olarak da Fehriye Erdal'ın Belçika'da yargılanmasını kabul etmiyorlar, savcı göndermemizi de kabul etmediler. Kendi savcılarının soruşturmasını da kabul etmediler.

  CEM: İLİŞKİLERİ ETKİLENİR

  Cinayete karışmış bir teröristin koruyucu kanatlar altına alınmasını anlayamıyoruz. Fehriye Erdal'ın iadesine ilişkin Adalet Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu iade talebi, Dışişleri Bakanlığı tarafından Belçika'ya iletildi. Kendi konularımıza ilişkin her türlü teması kuruyoruz. Bu tür şeylerin dış münasebetlerimize olumsuz yansıyabileceğini muhataplara hatırlatıyoruz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı