Gündem Haberleri

  Ecevit’ten AB genelgesi

  Hürriyet Haber
  19.07.2001 - 15:40 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği ile mali işbirliğininin koordinasyonunu sağlayacak "Ulusal Yardım Koordinatörlüğü"nü Başbakan Yardımcısı Yılmaz üstlenirken, AB'den sağlanacak mali yardımların toplanacağı "Ulusal Fon"u ise Devlet Bakanı Kemal Derviş, yönetecek.

  Başbakan Bülent Ecevit Ulusal Program'ın uygulanmasında AB tarafından sağlanacak mali yardımlar konusunda bir genelge yayınladı. Genelgesinde AB'den alınacak hibeler ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan kullanılacak kredilerin, Türkiye'nin tam üyelik hedefi doğrultusunda Katılım Ortaklığı Belgesi ve Ulusal Program'da yeralan önceliklere uygun projeler kapsamında olacağına işaret eden Ecevit, bu gereksinim göz önünde tutularak AB ile mali işbirliğini yürütmek üzere yeni bir yapılanmaya gidildiğini bildirdi.

  ULUSAL YARDIM KOORDİNATÖRLÜĞÜ GÖREVİ YILMAZ'A

  Buna göre AB ile mali işbirliğinin koordinasyonunu sağlayacak "Ulusal Yardım Koordinatörlüğü" görevi, AB ile ilişkilerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz tarafından yürütülecek. Ancak Yılmaz, bu görevi yerine getirmek üzere gerektiğinde bir temsilci atayabilecek.

  Genelgeye göre, Ulusal Mali Yardım Koordinatörü mali yardımın katılım süreci ile ilişkilendirilmesi ve fonların sadece bu amaç için kullanılmasını teminen gerekli koordinasyonu sağlayacak. Mali işbirliği kapsamında değerlendirilecek projelerin Katılım Ortaklığı Belgesi ve Ulusal Programda yeralan öncelikler doğrultusunda yönlendirilmesini, seçilmesini, uygulanmasını ve izlenmesini sağlayacak olan Yılmaz, yıllık finansman protokollerini, Yılmaz hazırlayacak ve koordine edecek.

  ULUSAL FON'U DERVİŞ YÖNETECEK

  AB'den sağlanacak mali yardımlar Hazine Müsteşarlığı tarafından açılacak ve yönetilecek bir Ulusal Fon'da topalanacak ve sözkonusu fonu Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş yönetecek. Derviş de bu görevi yerine getirmek üzere gerektiğinde bir temsilci atayabilecek.

  Derviş, komisyondan fonların transferini talep etmek ve fonları yönetmek, finansman protokolünde geçen ulusal ve diğer mali kaynakların akışını sağlamak, AB mali yardımları için AB tarafından kabul edilmiş bir mali raporlama sistemi oluşturmak, finansman anlaşmasında belirtilen usule uygun olarak fonları merkezi finans ve ihale birimine transfer etmek görevlerini üstlenecek.

  ORTAK İZLEME KOMİTESİ

  Ortak İzleme Komitesi ise Ulusal Mali Yardım Koordinatörü, Ulusal Yetkilendirme Görevlisi, Mali İşbirliği Komitesi ve AB Komisyonu temsilcilerinden oluşacak yılda en az bir kere toplanarak programları gözden geçirecek olan Komite'nin görevleri arasında izleme raporları kapsamında finansman protokollerinde yeralan hedeflerin gerçekleşmesini değerlendirmek ve bilerlenen hedeflere ulaşılabilmesi için önceliklerde değişiklik, programlar arasında kaynak aktarımı ve gerekli hallerde program bazında ilave mali kaynak önerisinde bulunmak olacak.

  MERKEZİ FİNANS VE İHALE BİRİMİ

  Genelgede mali işbirliği kapsamındaki projelerin AB komisyonu tarafından belirlenen yönteme uygun olarak ihaleleri, ödemeleri, raporlama işlemleri Başbakanlık Proje Uygulama Birimi tarafından yerine getirileceği kaydedildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı