Gündem Haberleri

  Ecevit: Seçim gündemden çıktı

  Hürriyet Haber
  24.01.2002 - 13:22 | Son Güncelleme:

  DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, seçimin Türkiye'nin gündeminden çıktığını söyledi. Ecevit, "Bu ortamda erken seçimden bahsetmek iyiniyetle bağdaşmaz" dedi.

  Ecevit, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomideki göstergelerin geçen yılın sonundan itibaren olumlu işaretler verdiğini ifade etti. Ecevit, iş çevrelerinin ekonominin geleceğinden umutlu, atılan adımlardan mutlu olduğunu söyledi.

  Ecevit, borsanın yükseldiğini, dövizin gerilediğini ve faizlerin düştüğünü, enflasyonun hızının kesildiğinii belirterek, dış satımdaki artışın yatırım ve üretimi arttırdığını ve birçok fabrikanın işçi almaya başladığını bildirdi. Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Böylelikle Türkiye'de yakın zamana kadar (seçim yapılsın) dendiği halde, seçim de artık gündemden çıkmış durumda. Bu ortamda erken seçimden bahsetmek iyiniyetle bağdaşmaz. Üçlü koalisyon hükümetimiz, her alanda başlattığı olumlu adımlarını, seçim döneminin sonuna kadar sürdürmekle yükümlüdür. Yatırım ve üretimin önünde hükümetimizden kaynaklanmayan bir takım engeller var, onları da aşamaya kararlıyız."

  BUSH YAKIN İLGİ GÖSTERDİ

  Ecevit, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada, kısabir süre önce ABD'ye yaptığı gezi hakkında da bilgi verdi.

  Başbakan Ecevit, konuşmasına başlamadan önce salonda bulunan bir grup partili, "halkçı Ecevit, Türkiye seninle gurur duyuyor" diye slogan attı.

  ABD ziyaretinin her açıdan olumlu ve Türkiye için başarılı bir gezi olduğunu kaydeden Ecevit, Türkiye'nin eskiden ikili dış ilişkilerle şimdilerde ise bütün dünya sorunlarıyla ilgilendiğini belirtti.

  Ecevit, ABD Başkanı George W.Bush ve diğer yetkililerle terörizme karşı birlikte mücadele başta olmak üzere, pek çok konuyu ele aldıklarını söyledi. Görüşmede, Afganistan, Irak, Kıbrıs sorunu, Yunanistan ile ilişkiler, Kafkaslar, İsrail-Filistin sorunu, enerji sorunu ve çok ayrıntılı olarak da ekonomik konular üzerinde durulduğunu anlatan Ecevit, şunları söyledi:

  "Çok verimli bir gezi oldu her bakımdan. Bizim iş çevrelerimizin de bu ziyarete çok büyük ilgileri vardı. Biz, aslında geziye sadece TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu davet etmiştik. Fakat kendiliğinden 130 işadamı daha bu geziye katıldı. Bunu kıvançla izledik. Kendilerine teşekkür ediyorum.

  Bu, ABD'ye de bir işaret etti. Türk iş çeverelerinin ABD ile her bakımdan ilişkilere, özellikle de ekonomik ve ticari ilişkilere ne kadar çok önem verdiğini göstermiş oluyordu. Yol boyunca vakit bulabildiğim oranda bizimle gelen iş çevrelerinin temsilcileriyle görüşmelerim oldu. Hepsi çok olumlu izlenimlerle döndüler. Tabii, iş adamları gerçekçi olur. Geziye çıkmadan önce büyük beklentiler taşımıyorlardı. Fakat bazı kapıların açılacağına inanıyorlardı. Nitekim öyle oldu.

  Gitmeden önce iş çevreleriyle çok yakın ilişki kurduk. ABD ile ekonomik ve ticari ilişkileri nasıl geliştirebiliriz, nasıl çözümler üretebiliriz. Bunun için kendi iş çevrelerimizle uzun uzun ayrıntılı görüşmeler yaptık. Çok yararlanmış oldum böylece. İş çevrelemizin ne düşündüğünü bilerek oraya gitme olanığını bulmuş oldum. Türk işadamları da orada çok önemli katkılarda bulundular. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum."
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı