Gündem Haberleri

  Ecevit: Şaron'un yaklaşımı gerçekçi değil

  Hürriyet Haber
  04.12.2001 - 14:27 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, İsrail ile Filistin`de bulunan militan çevrelerin uzlaşı ve anlaşma olasılığını sürekli baltaladıklarını belirterek, "Onun için Sayın Şaron`un söylediği gibi 'Evvela tam sükunet sağlansın, ondan sonra biraraya gelelim' düşüncesi gerçekçi değil. Evvela bir araya gelmeliler ve bir uzlaşı yolunu aramalılar" dedi.

  Ecevit, ABD yönetiminden Ortadoğu`da yaşanan gelişmelere ilişkin ``İsrail kendini savunma hakkına sahiptir`` şeklinde bir açıklama geldiğini ve bu açıklamayı nasıl değerlendirdiğini soran gazeteciye şuyanıtı verdi:

  ``Tabii her millet, her toplum, her devlet kendini savunma hakkınasahiptir. Fakat İsrail ve Filistin ilişkilerinin özel bir niteliği var. Burada iki ayrı devlet oluşuyor ve maalesef bir uzlaşmayı engellemek isteyen militan çevreler, iki tarafta bulunan militan çevreler, ikisi arasındaki bir uzlaşı, bir anlaşma olanağını sürekli baltalıyorlar. Onun için Sayın Şaron`un söylediği gibi `evvela tam sükunet sağlansın, ondan sonra bir araya gelelim` düşüncesi gerçekçi değil. Evvela biraraya gelmeliler, bir uzlaşı yolunu aramalılar. Bir ara bu konuda olumlu gelişmeler olmuştu. Fakat maalesef kesintiye uğradı.

  Elbette İsrail devleti de kendi halkını koruyacaktır, görevidir. Ama Filistinliler`in de yaşama haklarını gözetmek zorunludur.

  ABD`nin etkili olarak devreye girmesi zamanı geçebilir. Onun için bu konuda çok geç kalınmaması gerekir.``
     
  ARAFAT`I BUGÜN YENİDEN ARADI
     
  Başbakan Bülent Ecevit, Ortadoğu`daki son gerginliğin giderilmesi için sabah saatlerinde görüştüğü İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un ardından, Filistin lideri Yaser Arafat`ı yeniden aradı. 
   
  Ecevit, dün akşam saatlerinde Ortadoğu`daki iki tarafın liderleriyle görüşme kararı aldı.

  SHARON`LA TELEFON GÖRÜŞMESİ
     
  Ecevit, Yaser Arafat ile dün yaptığı görüşmeden sonra bugün de İsrail Başbakanı Ariel Sharon ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. ``Maalesef umutsuz bir durum var`` diye konuşan Ecevit şunları kaydetti:

  ``Sayın Sharon, Filistin otoritesine ve topraklarına çok ileri ölçüde haksız yaptırımlar uygulama eğilimi ve kararlılığı içinde görünüyor. Ve Filistinliler`e, o arada Arafat`a baskılar giderek artıyor.

  Bildiğiniz gibi son olarak Gazze Havaalanı tahrip edildi, İsrail tarafından. Oysa bu havaalanı, Sayın Arafat`ın başlıca çıkış yoluy Şimdi dünyaya ulaşmaları zorlaşmış bulunuyor. Oysa İsrail ile Filistinarasında bir uzlaşı, bir hakça anlaşmaya varılması bütün Ortadoğu bakımından çok önemli. Eğer bir fiili savaşa dönecek olursa Filistin ve İsrail`deki durum, Afganistan`dan bile daha tehlikeli bir durum, özellikle bölgemiz için ortaya çıkabilir.``

  Bu nedenle ``üzüntülü ve kaygılı olduğunu`` ifade eden Ecevit, iki liderin bir an önce ``Yapıcı bir anlayış içinde biraraya gelmelerini``temenni ettiğini bildirdi.

  Ecevit, bu dileğini liderlere bildirdiğini ifade ederek, ``ABD`nin de daha etkin bir şekilde devreye girmesinin çok yararlı, hatta zorunlu olduğuna inanıyorum`` diye konuştu.
  Başbakan Ecevit, Şaron`la konuşmasının ardından Filistin lideri Arafat`ı telefonla yeniden arayarak, kendisinden bugünkü gelişmelere ilişkin bilgi aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı