GeriGündem Ecevit: Laiklik kökleşti, elden gitmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: Laiklik kökleşti, elden gitmez

Eski Başbakan Bülent Ecevit, “Bazen bazı insanlar, benim gibi, eşim gibi, 'laiklik elden gidecek mi?' diye kaygı duyarız ama laiklik ülkede kökleşmiştir” dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset ve Liderlik Okulu'nun “Türkiye'de Demokratikleşme ve Siyasal Yapılanma” konulu programında konuşan Ecevit, Mithat Paşa'dan bu yana demokratikleşme sürecini anlattı.

  

Mustafa Kemal Atatürk'ün çok başarılı bir komutan olduğunu, ancak askerlerin siyasete karışmasını hiç istemediğini belirten Ecevit, çağdaşlarının üzerlerine mareşal forması diktirerek İtalya, Almanya ve İspanya'da liderlik yaptıklarını, Atatürk'ün ise cumhurbaşkanı olmaya karar verdiği gün sırtındaki üniformayı çıkararak bir daha giymediğini vurguladı.

  

Ecevit, Atatürk'ün demokrasi yolunda ilk adımları attığını ve bu süreçte reform uygulamalarını çok da demokratik sayılamayacak yollardan sürdürdüğünü söyledi.

  

Bunun yadırganmaması gerektiğini ifade eden Ecevit, reformların artık kökleştiğini kaydetti.

  

“ATATÜRK ENGELLERİ AŞTI”

 

Ecevit, “Bazen bazı insanlar, benim gibi, eşim gibi, 'Laiklik elden gidecek mi?' diye kaygı duyarız ama laiklik ülkede kökleşmiştir” dedi.

  

Atatürk'ün en büyük başarısının çoğunluğu Müslüman bir ülkede laikliği gerçekleştirmesi olduğunu anlatan Ecevit, bu reformların önüne ancak dış kaynaklı engeller çıkabileceğine işaret etti.

  

Bülent Ecevit, Atatürk'ün her türlü engeli aştığını, ancak toprak ağalığını yıkamadığını kaydederek, “Atatürk toprak reformunu zorunlu görüyordu. Ancak toprak ağaları karşısında istediğini yapamamıştı. Bu bana çok acı gelir” diye konuştu.

  

Kendisinin de 40 yıl boyunca köylünün sorununu çözmek için uğraştığını, bu nedenle çok yakınları tarafından bile alaya alındığını söyleyen Ecevit, son başbakanlığı döneminde 9 köyde köy-kent projesini uyguladığını, ancak bu köylerden partisine sadece 6 oy çıktığını bildirdi.

  

"BAŞIMA ÇOK ŞEYLER GELDİ"

  

Konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularını da yanıtlayan Ecevit, “Size siyasi bir komplo kuruldu mu?” sorusuna şu karşılığı verdi:

  

“Son hükümet dönemimizde ağır koşullara karşın enflasyonu aşağı çekmek için çaba gösterdik. 3.5 yılımız dolduğunda enflasyon düşmeye başlamıştı. Kalan 1.5 yılda bunun etkileri toplumumuzun yaşantısında görülecekti. Komplo mudur, değil midir bilemem ama başıma çok şeyler geldi. Rahşan Ecevit'in başına çok şeyler geldi. Sağlık bakımından, ikimiz de aynı anda ağır sağlık sorunlarıyla karşılaştık. Uyumlu çalışan grubumuz içinde aynı dönemde sorunlar çıktı. Amerika'dan benim getirttiğim bir arkadaş, bu konuda öncülük etti. Tam seçime giderken grubumuz ortadan bölündü. Bu komplo muydu, değil miydi? Elimde kesin kanıt olmadan komplo diyemem ama birçok vatandaşımız bu sonuca varıyor.”

      

HYP GENEL BAŞKANI YAŞAR NURİ ÖZTÜRK

  

Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkanı Yaşar Nuri Öztürk de, ”İslam ve Demokrasi” konulu konuşmasında, Batı'nın İslam konusunda kesinlikle samimi olmadığını, samimiyetin de Avrupa ve Amerika'nın Ortadoğu coğrafyasındaki çıkar hesaplarına ters düştüğünü kaydetti.

  

Öztürk, “Atatürk bir devrim adamıdır. Atatürk'ün sadece 20. yüzyılın değil, 21. yüzyılın da en büyük adamı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de 2 şeyi yeniden keşfetmek zorundayız. Birincisi dinimiz İslam, ikicisi de Atatürk. Atatürk, ölümsüz değerler bileşkesidir.”

  

Daha sonra Ecevit ve Öztürk'e, Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset ve Liderlik Okulu'na katkılarından dolayı plaket verildi, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum tarafından üniversitenin rozeti takıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle