GeriGündem Ecevit: 'Köykent'leri içlerine sindiremeyenler var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: 'Köykent'leri içlerine sindiremeyenler var

Başbakan Ecevit partisinin grup toplantısında isim vermeden Erkan Mumcu'ya yüklendi. Ecevit, Mesudiye'deki Köykent Projesi'nin olumlu sonuçlar verdiğini belirterek, "1 yıl gibi kısa sürede Mesudiye'nin çehresi değişti. Bunu da içlerine sindiremeyenler var" dedi.

Ecevit, partisinin grup toplantısında, Köykent Projesi'ni anlattı.

1970'li yıllarda yeni atılımlar yapmaya çalıştıklarını, ancak yeterli mesafenin alınamadığını belirten Ecevit, açıköğretimi başlattıklarını, buna da çok engellemeler geldiğini ve ciddiye almayanların olduğunu söyledi.

Ecevit, "Açıköğretim'den kastımız, yükseköğretimin bile köylüye, köylü çocuklarının ayağına kadar uzatmaktı. Evvela, hafife alındı bu projemiz ama sonra tutuldu. Şimdi yüzbinlerce gencimiz bu olanaktan yararlanıyor. Çağdaş iletişim teknolojisindeki gelişmeler, bilginin köylünün ayağına kadar gitmesini kolaylaştırmaktadır. Bunu gereği gibi değerlendirmek için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

Mesudiye'deki Köykent Projesi'ne değinen Ecevit, daha önce 1970'li yıllarda bazı yerlerde projeyi başlatmak için ilk adımları attıkların ancak Hükümet olarak zamanlarının yetmediğini ve yarım kaldığını anlattı. Ecevit, "Buna rağmen Taşkesti'de büyük başarılar elde edildi" dedi.

ÇOK ŞÜKÜR ENGELLERİ AŞIYORUZ

Mesudiye'de 1 yıl gibi kısa bir sürede gerçek bir köykent kurulduğunu belirten Ecevit, şunları söyledi:

"Evelce hiçbir satış yeri, bakkal bulunmazken, şimdi Mesudiye'de 3 bakkal dükkanı var, birinin üzerinde market yazıyor. Ayrıca bir fırın var. Orman ürünleri fabrikası kuruldu. 9 köy çocuklarının birarada eğitim gördüğü okullar var. Okuma odaları, spor alanları, spor ekipleri oluşturuldu. Köydeki okulda internet bağlantısı var. Kız ve erkek çocuklar birlikte eğitim görüyorlar."

Ecevit, 1 yıl gibi kısa sürede Mesudiye'nin yapısının ve çehresinin değiştiğine işaret ederek, "Ama bunu da içlerine sindiremeyenler var. Çünkü köylüye karşı daime birtakım engeller çıkmıştır. Kimi zaman toprak ağaları onları sömürmek için, kimi zaman da kentlerdekiler, varoşlardaki köy çocuklarını istismar etmek için türlü engellemeler çıkardılar" dedi.

Köylüye yönelik engellemelere dikkati çeken Ecevit, "Ama çok şükür bu engelleri aşıyoruz. Kısa sürede, ben inanıyorum ki, Türkiye'nin her yerinde köykent hareketi yaygınlaşacaktır. Şimdiden sayısız köy ve ilden istekler gelmektedir" görüşünü ifade etti

SÖYLEDİKLERİ MESUDİYE'DE GERÇEKLEŞTİ

Bazı masabaşı entelektüel ve köşe yazarlarının itirazlar ileri sürdüklerini, "Bu çağda köykent olur mu? Çağımız, bilgi, atılımlar, internet çağıdır. Bunlar olmadan köylü kalkındırılamaz" dediklerini aktaran Ecevit, "Ama bilmiyorlar ki, bu söyledikleri Mesudiye'de gerçekleşti" dedi.

Ecevit, uzun uğraşlardan sonra bu engelleri aşma yoluna girdiklerini belirterek, sözlerini "Atatürk'ün sözünü, isteğini gerçekleştireceğiz; Köylü milletin efendisidir" diyerek tamamladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle