Gündem Haberleri

  Ecevit: İsrail, Arafat'tan kurtulmak istiyor

  Hürriyet Haber
  07.12.2001 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Başbakan Ecevit, "İsrail, Filistin'e savaş açma eğilimindedir. Şaron, Arafat'tan kurtulma isteğini açıkça ifade etmiştir" dedi.

  Ecevit, Başbakanlık'ta bazı gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle görüştü. Ecevit, son dönemde tırmanan Filistin-İsrail gerilimine değindi.

  Başbakan Bülent Ecevit, Ortadoğu`da yaşanan sorun konusunda, İsrail Başbakanı Ariel Şaron`un Arafat`tan kurtulmak istediğini açıkça ifade ettiğini söyledi. Ecevit, ``Arafat`ın yeri doldurulamaz. Arafat faktörü ortadan kalkarsa, sorun ağırlaşır`` dedi.

  Filistin yönetimini de hedef alan teröristler bulunduğunu kaydeden Başbakan, İsrail`in kendi halkını koruma hakkı tartışılamayacağını söyledi.

  İsrail Başbakanı Şaron`un Arafat`tan kurtulmak istediğini açıkça ifade ettiğini anlatan Başbakan Ecevit, ``Sükunet sağlanması için 24 saat süre verdi. Tam sükunet istiyor. Ancak bu mümkün değil, bu görüşünü gözden geçirmeli. Arafat elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ancak elindeki tüm imkanlar alındı. Arafat`ın yeri doldurulamaz. Arafat faktörü ortadan kalkarsa, sorun ağırlaşır. Bunu Şaron`a da söyledim`` diye konuştu.

  Ecevit, Filistin İsrail sorununda ABD`nin etkili olarak ve bir an önce devre girmesini gerektiğini ABD Dışişleri Bakanı Powell ile görüşmesinde söylediğini ifade etti.

  ECEVİT: `ARAFAT, YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR LİDER`
       
  Başbakan Ecevit toplantının ikinci bölümünde basın mensuplarının sorularını cevapladı.   

  Soru: Şaron ile yaptığınız telefon görüşmesinde, Şaron`un Arafat`tan kurtulmak istediğini söylediğini belirttiniz. Arafat`a yönelik bir suikastte Türkiye`nin rahatsızlığı ne olur. Bunu Şaron`a bildirdiniz mi?  

  Ecevit: O kadar ağır varsayımlar üzerinde konuşmayı doğru bulmuyorum. Fakat Arafat yeri doldurulamayacak bir lider konumundadır.Eğer şu veya bu şekilde Arafat faktörü ortadan kalkacak olursa sorununbüsbütün ağırlaşacağından kaygı duyarım. Bu kaygımı da kendisine belirttim.

  ARAFAT, BARAK DÖNEMİNDE FIRSAT KAÇIRDI`
        
  Soru: Filistin konusundaki ihtilaflarda sizin yaptığınız açıklamalar daha fazla Arafat ve Filistin yanlısıydı. Şimdi ise İsrail`in tezlerine de hak veriyor gibisiniz. O konuda bir değişim mi söz konusu?  

  Ecevit: Tabii İsrail çok ağır saldırılara uğradı. Gerçek öyle ki, iki tarafta da eylemler devam ediyor. Filistin içinde Filistin yönetimine karşı eylemler yapan terörist gruplar var. Aslında biraz geriye gitmek gerekirse bence Sayın Arafat, Sayın Barak`ın başbakanlığı döneminde çok büyük bir fırsat kaçırdı. Benzer bir fırsatın yeniden yakalanmasını temenni ediyorum.

  ŞARON, YALANLADI  
     
  İsrail Başbakanı Ariel Şaron, ``Filistin lideri Yaser Arafat`tan kurtulmak istediğini`` yalanladı.

  Şaron`un sözcülerinden birisi AFP`ye yaptığı açıklamada, "Şaron`un, Başbakan Bülent Ecevit`in İsrail Başbakanı`nın Yaser Arafat`tan kurtulmayı istediği şeklindeki açıklamasını reddettiğini" belirtti.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı