Gündem Haberleri

  Ecevit: Irak'a müdahale gündeme gelmedi

  Hürriyet Haber
  29.11.2001 - 13:34 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell`ın, Irak`a müdahale konusunda Türkiye`ye önerilerde bulunacağına ilişkin kendisine herhangi bir bilgi ve görüş gelmediğini belirtti.

  Ecevit, bir gazetecinin, ``Powell`ın, Türkiye`ye, cebinde Kuzey Irak ve Irak`a yönelik operasyon önerisiyle geleceği ve Türkiye`ye Kuzey Irak petrolünden pay vereceği şeklinde görüşler var. Bu konuda Türkiye`nin tavrı nedir? ABD`den, Irak petrolünden pay vererek bir operasyonu olası kılma yönündeki çabalar var mı?`` sorusuna, ``Hayır, bize bu konuda herhangi bir bilgi, herhangi bir görüş gelmedi`` karşılığını verdi.

  PASİFİK KOMUTANI: AFGANİSTAN`DAN SONRA DEVAM EDECEK

  Irak'a müdahale edilebileceğine dair bir açıklama da ABD'li üst düzey bir komutandan geldi. ABD`nin Büyük Okyanus`taki silahlı kuvvetlerinin komutanı Amiral Dennis Blair, ülkesinin Afganistan`dan sonra, El Kaide`nin dünyanın başka köşelerindeki hücrelerini ortadan kaldırmak için müttefikleriyle ``eşgüdümlü ve açık bir eyleme`` girişeceğini söyledi.

  'IRAK`IN EL KAİDE`YE DESTEKLEDİĞİNE DAİR DELİL YOK'
     
  Irak'a müdahaleye mesafeli yaklaşan İngiltere'nin Savunma Bakanı Geoff Honn ise, ABD`nin terörle mücadele çerçevesinde Yemen, Somali ve Sudan gibi ülkelere yapacağı ``nokta`` saldırılarına destek vereceklerini belirtti.

  Geoff Hon, komisyon üyelerinin Irak`ın da bu ülkeler arasında görülüp görülmediğini sormaları üzerine, ``Ben şahsen Irak`ın El Kaideile ilişkisine işaret eden açık ve net bir delil görmedim şu ana kadar`` diyerek bu ülkenin durumunu diğerlerinden ayırdı.

  MISIR: IRAK SALDIRI İSTEMİYORUZ

  Arap ülkeleri, Irak'a müdahaleye en başından beri karşı çıkıyor. ABD`ye resmi ziyarette bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir, ABD`den terörle mücadele operasyonları kapsamında Irak ya da herhangi bir Arap ülkesine karşı güç kullanmamasını istedi.

  Irak`ın BM kararlarına saygı duyması gerektiğini belirten Mahir, ancak bu kararların askeri saldırı seçeneğini içermemesi gerektiğini ifade etti. Mısırlı Bakan, Irak`a yönelik güç kullanmanın, Arap dünyasında olduğu kadar ABD`de de olumsuz etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

  AVUSTRALYA KATKI SAĞLAMAYI DÜŞÜNÜYOR  
     
  Avustralya Dışişleri Bakanı Alexander Downer, Irak`a yönelik olası bir operasyon konusunda Amerikalı yetkililerin şu ana kadar kendilerinden bir istekte bulunmadığını belirterek, bazı ricaların terörle mücadele operasyonu kapsamında değerlendirileceğini söyledi.

  BUSH IRAK'I HEDEF GÖSTERMİŞTİ

  Bush, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kitle imha silahlarını üretme kapasitesine sahip olduğundan şüphe edilen Irak`ın lideri Saddam Hüseyin`e, BM silah denetçilerinin ülkeye girmesine izin vermesini istemiş, aksi takdirde sonuçlarına katlanacağını söylemişti.

  Bush, Saddam`ın bu çağrıyı reddetmesi durumunda ne olacağı sorusuna ise ``Öğrenecek`` yanıtını vermişti.

  Uluslararası toplum, ABD`nin, terörle mücadele operasyonunu, Afganistan operasyonunun bitirilmesinin ardından terör olaylarına destek verdiğinden şüphe edilen Irak`a yönlendirmesinden endişe ediyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı