Gündem Haberleri

  Ecevit’in sözüyle darbe uyarısı

  Hürriyet Haber
  11.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Anayasa değişikliği paketi Meclis’teki ilk onayı aldı. DSP’li Tayfun İçli, konuşmasında Bülent Ecevit’in bir sözünü hatırlatarak, "Anayasayı böyle keyfi değiştirmeye kalkarsanız, birileri gelir, düdüğü çalar, sizin anayasal haklarınızı ihlal eder" dedi. Ecevit bu sözü 12 Eylül askeri ihtilalinden önce söylemişti.

  REFERANDUM paketinden 11. Cumhurbaşkanı’nın seçimiyle ilgili geçici maddeleri çıkaran Anayasa değişikliği paketi TBMM’den ilk onayı aldı. İlk oylamada anayasal çoğunluk gerektiren 367 oyun üzerine çıkıldı. 2’nci tur oylama salı günü yapılacak.

  DSP’li Tayfun İçli ve bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç, AKP’nin anayasa değişiklik teklifi ile mevcut anayasada olmayan bir madde için anayasa değişikliği yaptığını belirterek ’anayasaya aykırılık’ önergesi verdiler. Ancak önergeler AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

  BİRİLERİ GELİR Ancak İçli’nin DSP’nin eski Onursal Başkanı Bülent Ecevit’in bir sözünü hatırlatarak darbe uyarısı yapması dikkat çekti. İçli, şunları söyledi:

  "Değiştirmek istediğiniz kanun henüz yürürlüğe girmemiş, bunun için süreç başlamış ve 11 Eylül’den bu yana oy kullanılıyor. Burada keyfilik olamaz. Anayasayı böyle keyfi değiştirmeye kalkarsanız, birileri gelir, düdüğü çalar, sizin anayasal haklarınızı ihlal eder. Bu tarihi bir sözdür. 12 Eylül askeri ihtilalinden önce Ecevit söylemişti."

  AKP’liler İçli’nin bu sözlerine tepki göstererek, geri almasını istediler. İçli ise "Hiç geri alınacak bir söz değil. Ben siyasi ayrım gözetmeden yaptığınız bir hatayı dile getiriyorum" dedi.

  YSK GÖREVE CHP Grubu adına konuşan Konya Milletvekili Atilla Kart ise Yüksek Seçim Kurulu’nu göreve çağırdı. Kart, "YSK artık sorumluluk almalı ve metin değişikliğinin seçimin sıhhatini etkileyip etkilemediğini belirlemeli. YSK hálá bu yetkisini kullanabilir" dedi. Çoğunluk diktasına karşı mücadele verdiklerini söyleyen Kart, MHP’nin anayasa değişikliği teklifine destek vermesini ise isim vermeden eleştirdi. Kart, "Uzlaşmacı ve sorun çözücü olarak ortaya çıkan, ama özünde AKP’nin dayatmacı anlayışına destek veren bir siyaset anlayışını görüyoruz" dedi.

  ÇELİK-ÇOMAKLA UĞRAŞMAYALIM MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da referanduma sunulan anayasa değişikliği paketinin sorun çıkaracağı konusunda siyasi partilerin hemfikir olduğunu ancak sosyal kamplaşmanın önüne geçmek için pakete destek verdiklerini söyledi. Muhalefet anlayışlarında, Türkiye’nin önüne yeni alternatifler getirme olduğunu vurgulayan Vural, "Artık MHP’nin olduğu bir Meclis’te Başbakan’ın ve AKP’nin attığı çelik çomakla uğraşacak vaktimiz yoktur" dedi.

  TERÖR GÖLGESİ Kürsüye çıkan her milletvekili konuşmasına terörü kınayarak başladı. AKP’li Suat Kılıç, DTP sıralarına bakarak "Bütün terörist saldırıları nefretle kınıyorum. Terör karşısında hálá sessiz kalan sivilleri de kınıyorum ve ramazanda bunların hidayete ermesini diliyorum" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı