Gündem Haberleri

  Ecevit’in ilkokul karnesi

  Hürriyet Haber
  13.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dersler: pekiyi Hal-gidiş:İyi

  Başbakan Bülent Ecevit'in okul günleri deyince şimdiye değin hep, Robert Kolej günleri akla geldi. Kolejde nasıl bir öğrenci olduğu, aynı okulda öğrenci olan Rahşan hanım ile nasıl tanıştığı yazıldı. Bülent Ecevit'in ilkokul günlerinde nasıl bir öğrenci olduğunun üzerinde durulmadı.

  Hürriyet, Ecevit'in ilkokul kayıtlarına, ilkokul son sınıftaki karne bilgilerine ulaştı. Ankara'daki Mimar Kemal İlköğretim Okulunda bulunan defterler, Ecevit'in ilkokul öğrenciliğiyle ilgili ilginç veriler içeriyor.

  MİMAR KEMAL MEKTEBİ

  Ecevit'in öğrenci olduğu dönemde okulun adı Mimar Kemal İlk Mektebi'ymiş. Ecevit, ilkokulda ilk üç yılı Ankara Kalesi yakınlarındaki Necatibey Mektebinde okuduktan sonra bu okula nakledilmiş.

  Mimar Kemal İlk Mektebi öğrenci kayıtlarının yazıldığı ‘‘Şehadetname Defteri’’ nde küçük Bülent Ecevit'in fotoğrafının bulunduğu bölümde, okula geliş tarihi olarak 26 Eylül 1934 tarihi yer alıyor. Okula kayıt numarası ise 463.

  ADI MUSTAFA BÜLENT

  İlkokulu 26 Haziran 1936'da bitiren Bülent Ecevit'in beşinci sınıftaki ders notları ise okulda başka bir deftere kaydedilmiş. Bu defterde ilk kayıttan farklı olarak Ecevit'in adıyla ilgili bölümde ‘‘Mustafa Bülent’’ yazıldığı dikkati çekiyor. Defterde, Ecevit'in doğum yeri İstanbul, doğum tarihi 28 Mayıs 1925, adresi ise Seddülbahir Caddesi, Sabri Bey apartmanı olarak yer alıyor.

  Derslerin tamamında ‘‘pekiyi’’ alacak kadar başarılı bir öğrenci olmasına rağmen, ‘‘gidiş, intizam, temizlik ve diş koruma’’ gibi öğretmenin gözlemine dayanan notlarının ‘‘pekiyi’’ yerine ‘‘iyi’’ olması enteresan...

  Tarihe ışık tutan mektuplar

  Babası Fahri Ecevit ve annesi Nazlı Ecevit'in Başbakan Bülent Ecevit'e yazdığı mektuplar 49 yıl sonra Faruk Bildirici tarafından gün ışığına kavuşturuldu. Doğan Yayıncılık Faruk Bildirici'nin Hürriyet gazetesinde kısa bir süre önce yeralan bu yazı dizisini kitap olarak yayımladı.

  Mektuplar Bülent Ecevit gazeteciyken 1950'li yıllarda yazılmış. İçinde Nazlı Ecevit'in yine oğluna yazdığı iki mektup ve aile fotoğraflarının olduğu bu tarihi öneme sahip belgelerin, nasıl olup da ailenin elinden çıktığı ve Bildirici'nin eline geçene kadar nasıl bir macera yaşadığı bilinmiyor. Ama Başbakan Bülent Ecevit, annesi Nazlı hanımın biyografi araştırmaları yapan birine vermiş olabileceği tahminini yürütüyor.

  Bildirici, Ecevit ailesini ve dolayısıyla bu pencereden Türkiye'yi incelemeye Fahri Ecevit'in 18 Ağustos 1951 tarihli belgelerdeki ilk mektuptan bakıyor. Emekliliğinin Fahri Bey'e verdiği gücenmişlik ve rahatsızlık ilk satırlardan kendini farkettiriyor. Şöyle diyor Fahri bey: ‘‘Oğlum; Bu mektuba ayın on sekizinde başladım. Ne zaman biteceğini Allah bilir. Belki yollarım belki yollamam, onu da Hak Taala bilir. İşim gücüm yok... Ben yazayım da sen ister oku ister okuma...’’

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı