Gündem Haberleri

  Ecevit: Herkesin tahliyesinden yana değilim

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, Şartla Salıverilme Yasası'nın kapsamının Anayasa Mahkemesi tarafından genişletilebileceği tartışmalarıyla ilgili olarak "(Herkes tahliye edilmeli) iddiasında bulunan kimseler var. Ben o görüşte değilim. Eşitlik bir mekanik süreç değildir" dedi.
  Ecevit, "Bazı çevrelerin kendisini hasta görmek istemelerinden kaynaklanan iddialarını" yadırgadığını söyledi.
  Başbakan Ecevit, Oran'da konutunun yakınında bulunan Çalışma Ofisi'nde gazetecileri kabul ederek bayramlaştı.
  Gazeteciler ile bayramlar ve şiir üzerinde sohbet eden Ecevit, güncel gelişmelere ilişkin soruları da yanıtladı.
  Ecevit'in yöneltilen soru ve yanıtları şöyle:
  Soru - Bayramlar size neyi ifade ediyor, eski bayramları özlüyor musunuz?
  Ecevit - Bayramlar her şeyden önce evimizde dinlenme fırsatı oluyor. Ankara dışına gitmiyoruz. Ankara'da kalıyoruz. Partililerle bayramlaşma olanağı buluyoruz, Birikmiş pek çok işimiz oluyor, Onları yapıyoruz.
  Eskiden şimdiki kadar şehir dışına çıkılmazdı, daha çok ev ziyareti yapılırdı. Şimdi pek ev ziyareti kalmadı. Şimdi şehirler boşalıyor.
  Soru - Sizin ziyaretinize gelen var mı?
  Ecevit - Ailece bayramlaşıyoruz.
  Soru - Komşu ziyareti oluyor mu?
  Ecevit - Birikmiş evrakımız vardı, ev dağınıktı. Başbakanlık'taki evrakım geniş bir kısmını buraya getirmek zorunda kaldık, o bakımdan bizim bayramlar özel.

  "İLHAM PERİSİNİN NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ OLMAZ"

  Soru - Bayramlarda şiir yazar mısınız? Ecevit - Şiirin ilham perisinin ne zaman geleceği belli olmaz. Son günlerde gelmedi ama yazamadığım vakit şiir çeviririm. Çeviremezsem de okurum.
  Soru - En çok sevdiğiniz şiir hangisi?
  Ecevit - Her şeyden önce halk ozanlarını çok severim. Dünyada eşi az bulunur güzellikte felsefik içeriği vardır.
  Soru - Koalisyon ortaklarınızla bayramlaştınız mı?
  Ecevit - Başbakanlık'tan ayrılmadan önce bayramlaştık.
  Soru - Bayramı Rahşan Hanım nasıl geçiriyor?
  Ecevit - Onun birikmiş dünya kadar işi var. Onlarla meşgul. Şu sırada da bana yemek yapıyor.
  Ecevit - Şu sıralarda bir şeyler yazmaya fırsat bulabiliyor musunuz?
  Ecevit - Okuyup yazdığım bir şeyler var tabi.

  ÜCRETLER ARASINDAKİ DENGESİZLİK

  Soru - 2001 yılında dış politikada ekonomide, Türkiye'yi nereye oturtuyorsunuz.
  Ecevit - Türkiye'nin dünyadaki önemi gittikçe artıyor. Son ekonomik krizden sonra şimdiye kadar alışık olmadığımız kadar cömertçe dış yardım geldi. Türkiye'nin güvenilirliğini gösteriyor. Türkiye'nin enflasyon sorunu var. Ücretler arasında dengesizlik sorunu var, bunları çözmeye çalışacağız. Son meclis tatilinden önce çıkarttığımız yasa ile ücretler arasındaki dengesizlikleri çözmeye çalışacağız, tabi eğer kaynak bulabilirsek. Aylıklara zam, başta gelen görevimiz.

  "İLK KÖYKENT İLKBAHARDA HAZIR"

  Onun dışında iç sorunlarımız var. Fakat bunları etkili şekilde ele alıyoruz. Benim bu yıl en çok yapmayı amaçladığım köykentlerin yaygınlaştırılması. Geçen gün Mesudiye'den heyet geldi. Neler yapıldığına ilişkin dosyalar halinde bilgi verdiler. Umarım ilkbaharda, engeç yazbaşlarında ilk derli toplu köykent ortaya çıkmış olacak. Onun bütün köylerimize örnek olmasını, yalnız köylüler bakımından değil, kent yaşamının köye götürülmesi, aynı zamanda Türkiye'nin kalkınması bakımından da çok faydalı olacak. Benim için 2001'in en ilginç gelebilecek yönü köykenttir.
  -SAĞLIK DURUMU-
  Soru - Sayın Baykal gazetelerde yer alan haberlere göre sizin sağlınızı eleştirenlere Roosvelt örneğini verdi okudunuz mu?
  Ecevit - Okudum, evet.
  Soru - Duygulandınız mı?
  Ecevit - Bu insani ilgiler başkadır. Siyasi çelişkiler her zaman kişisel ilişkilere yansımaz. Baykal ile çekişsek de geçmişte sorunlarla birlikte uğraştık. Tabi sürekli olarak bazı çevrelerin beni hasta görmek istemelerinden kaynaklanan iddialarını biraz yadırgıyorum, şimdiye kadar olmamış bir olay. Bazı yorgun günlerim oluyor, ama sizlerin de görmüş olduğu gibi herhalde fazla bir hastalık belirtim yok.

  AF TARTIŞMASI

  Soru - Terörist başı Öcalan'ın aftan yararlanmak isteyebileceği tartışmaları var. Ne diyorsunuz?
  Ecevit - Eşitlik kavramı gündeme geldi bu konuda. (Herkes tahliye edilmeli) iddiasında bulunan kimseler var. Ben o görüşte değilim. Eşitlik bir mekanik süreç değildir. (Bütün hükümlüler eşittir) diye bir görüş, kavram olamaz. Kamuoyunun kabul edeceği aflar vardır, kabul etmekte zorluk çekeceği aflar vardır.
  Ben inanıyorum ki, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru olursa, Anayasa Mahkemesi üyeleri de bu gerçeği göz önünde bulunduracaklardır.
  Soru - Rahşan Hanım'ın bayram için size yaptığı özel bir yemek var mı?
  Ecevit - O benim ne istediğimi tahmin eder
  Soru - En çok ne istiyorsunuz?
  Ecevit - Menüyü mü soruyorsunuz? Kuşbaşı, etli pilav...

  "ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK"

  Soru - Geçmiş bir yıla baktığınızda hata olarak gördüğünüz, eleştirdiğiniz bir şey var mı?
  Ecevit - Eleştiri görevi sizlerindir. Yetiştirmeyi istediğimiz çok şey var ama, biz Millet Meclisi'nin, milletvekillerinin ne kadar yoğun çalışma içinde olduklarını en iyi sizler biliyorsunuz. Daha fazlası yapılamazdı. Geçen toplantı döneminde 11 ayda 200'den fazla yasa çıktı, bunlardan bir çoğu reform niteliğinde. Bir kaç hafta içinde de ne kadar yoğun çalıştığımızı biliyorsunuz. Bu yüzden yorgunluğumuzu sizler de paylaşıyorsunuz.
  Gece sabahlara kadar çalıştık. O nedenle niye şunu yapamadık deme hakkını kendimde bulamıyorum. Elimizden geleni yaptık, yapmaya devam edeceğiz.

  "DÜĞME" TARTIŞMASI

  Soru - Sayın Başbakan Türkiye'de ortalık karıştıkça kullanılan düğmeye basma olayı konuşuluyor.
  Ecevit - Onu ben söylemedim, sizlerden biri (Düğmeye mi basıldı) diye sordu, ben de (Olabilir) dedim. Benim bilgim yoktu, özel bir istihbaratım yok o konuda.
  Soru - Türk siyasetinde bu düğmeye kimler basıyor, basılınca ne oluyor?
  Ecevit - Siz beni fazla derin sulara çekmeye başladınız.
  Soru - Cumhurbaşkanı ile bayramlaştınız mı?
  Ecevit - Son görüşmemizde bayramlaşmıştık. Soru - Esenboğa Havaalanı'nın adının İnönü olarak değiştirmesi önerisine ne diyorsunuz?
  Ecevit - Yeni okudum. İnönü, son derece değer verdiğim bir insandır. Onun yanında uzun yıllar çalışmış olmak, benim büyük bir ayrıcalığımdır. Onun için ona her şey layıktır.
  Başbakan Ecevit, gazetecilere korumaları aracılığıyla şeker ikram etti.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı