Gündem Haberleri

  Ecevit: Her operasyon için izne gerek yok

  Hürriyet Haber
  15.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Vekili Bülent Ecevit, hükümetin, Şemdin Sakık'ın 3.5 dakikada yakalandığı Yarasa Operasyonu'ndan haberi olmadığı yönündeki iddiaları yanıtladı. ‘‘Silahlı Kuvvetler'in her operasyon için izin almasına gerek yoktur’’ diyen Ecevit'e, Milli Savunma Bakanı İsmet Sezgin de destek vererek, ‘‘Hükümetin her üyesinin herşeyi anında bilmesine gerek yok. Bu tür operasyonların gizlilik içerisinde yapılması gerekir’’ dedi.

  Polis günü nedeniyle İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu ve beraberindeki heyeti kabulünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ecevit, operasyonun, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilmiş yetki içinde yerine getirildiğini kaydetti. Sezgin ise bu konudaki soruları yine Başesgioğlu ve emniyet yetkililerinin kendisini ziyareti sırasında yanıtladı. Sezgin, aynı konudaki sorulara, ‘‘Bu tür operasyonların gizlilik içerisinde yapılması gerekir. Öyle operasyonlar vardır ki, tim bile bilmez, en son anda haberi olur’’ dedi. Sezgin, ‘‘Bugüne kadar operasyonlar, Başbakan'ın izni alınarak yapılırdı’’ sorusu üzerine de, ‘‘Hepsi prosedür, yasalar neyi gerektiriyorsa o yapılıyor. Hiçbir değişiklik yok’’ karşılığını verdi.

  SAKIK DİYARBAKIR'DA Hürriyet'in Sakık Operasyonu'nun ‘‘3.5 dakikada bittiği’’ haberini doğrulayan ve Diyarbakır'da bulunduğunu açıklayan Sezgin, ‘‘Sakık, Ankara'ya getirilmeyecek. Kolluk kuvvetlerine verilecekler, kolluk kuvvetleri de yargıya teslim edecek’’ dedi.

  Sezgin, IKDP'li korumaların da Türkiye'ye getirildiği iddialarını yalanlarken, Sakık'ın sorgusunun ne kadar süreceği yolundaki bir soru üzerine, ‘‘Böyle şeyleri hiç bilemem. Mesleğim dışında kalan şeyleri bilemem. Benim mesleğim savcılık değil’’ dedi.

  Sezgin, Barzani'nin operasyona bir tepki gösterip göstermediğinin sorulması üzerine de, ‘‘Tabii Barzani'nin kendisine sığınan bir kişiyi teslim etmek gibi törelere uygun olmayan bir davranış içine girmesi beklenemezdi. Zaten dikkat ederseniz, operasyon da onun kampını terkettikten sonra, başka bir mahalde, geçiş sırasında yapılmıştır’’ dedi.

  Sezgin, ‘‘Bunun arkasından bir Apo operasyonu da gelecek mi?’’ sorusuna ise ‘‘Hayır, hayır. Bu apayrı birşey’’ karşılığını verdi.

  KORUMALAR İADE Başesgioğlu ise Barzani'nin adamlarının da operasyon sırasında Türkiye'ye getirildiği iddialarını yanıtlarken, ‘‘Türk Devleti'ne silah çekmemiş kişilerin tutuklanmasına yargılanmasına gerek yok. Böyle kişiler varsa, kendi bölgelerine gönderilirler’’ dedi. Başesgioğlu, sorgulamaya emniyet yetkililerinin alınmadığı iddialarına ise soruşturmanın gizli olduğu yanıtını vermekle yetindi. Sakık'ın nerede olduğu yönündeki soruya da Başesgioğlu, ‘‘Önemli olan bu kişinin Türkiye'ye getirilmesidir. Ankara'da veya başka bir ilde olması önemli değildir. Önemli olan adaletin tecelli etmesidir’’ karşılığını verdi.

  Dış basın: PKK bir

  efsane kaybetti

  PKK'nın iki numaralı adamı Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'ta yakalanması yabancı basında da yankı buldu. Berlin'de yayınlanan ‘Die Tageszeitung’, Şemdin Sakık'ın Kuzey Irak'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesini ‘PKK bir efsane kaybetti’ başlığıyla verdi. Hollanda basını da Şemdin Sakık'ın yakalanmasına dış haberler sayfalarında değindi. AP, AFP ve DPA gibi ajanslardan derlenen haberlerde, bir zamanlar Abdullah Öcalan'ın sağ kolu olduğu bildirilen Sakık'ın PKK ile arasının bir süredir açık olduğu ve PKK hakkında Türkiye'ye önemli bilgiler verebileceği belirtildi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı