Gündem Haberleri

  Ecevit, FP ve CHP'ye de gitsin

  Hürriyet Haber
  07.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DSP Lideri Bülent Ecevit'e bir çağrı yaparak, hükümet kurma aşamasında FP ve CHP'ye de gitmesini istedi. Parti grubunda konuşan Çiller, ‘‘Bugün gönüllere sinmeyen bir dördüncü partinin başbakanlığı varsa, bu bizim ortaya koyduğumuz bir sonuç değildir. Geçen sefer yapılmayan yapılmalıdır. Cepeleşmeye değil uzlaşmaya ihtiyacımız var’’ dedi.

  Çiller, CHP Lideri Deniz Baykal'ın kendisine yönelik eleştirilerini de, ‘‘İbret verici’’ olarak tanımladı. Çiller, ‘‘Kendisi, Ecevit'e ortaklık teklif ettiği zaman bu bir Türkbank hükümeti olmuyor ama, biz içinde bile yeralmayınca bu Türkbank hükümeti oluyor öyle mi?’’ diye sordu ve şöyle devam etti:

  ‘‘Siz Sayın Baykal, 55'inci hükümetin bir bakanı ile üçüncü şahısla her türlü pazarlığı yapacaksınız, ara dönem sinyalerini sineye çekeceksiniz ve biz millete karşı sorumlu bir siyasetçiye ortaklık teklif ettiğimizde bunun adı kirli mutabakat olacak öyle mi? Bu kavramla 55'inci hükümeti kastediyorsanız yandınız Sayın Baykal. O hükümeti 17 aydır ayakta tutan siz değil miydiniz?’’

  PARLAMENTOYA SUİKAST

  Çiller, parlamenter düzenin bir suikast altında olduğuna ilişkin sözlerini anımsattı ve ‘‘Parlamentoya suikastı önledik’’ dedi. Çok neşeli olan Çiller, eleştiri oklarını yine Çankaya'ya yöneltti. Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ‘Seçim hükümeti tercihini bilerek kullanmadığı’ sözlerinin, seçimlerin ertelenmesine açık kapı bırakmak anlamına geldiğini savundu. Çiller, şöyle dedi: ‘‘Meclis dışı bir makam bir program dayatmasında bulunamaz, tavsiyede bulunur. Ama program şartlı dayatma yapamaz. Bütün bunlardan kendimizi sakınmazsak; siyaset oyununun hakemi değil asli oyuncusu haline geliriz.’’

  ASKERİN BİLDİRİSİ

  Çiller, pazartesi günü Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayınlanan ve askerleri politika yapmakla suçlayan İslami basını hedef alan bildiriyi de eleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesine çatan Çiller, ‘‘Hiç kimse siyasi rakiplerini bu yöntemlerle korkutmaya ve sindirmeye çalışmasın. Ancak devletin kurumları da gerçek demokrasilerde olduğu gibi her iki günde bir bildiri yayınlamasın’’ dedi.

  Genelkurmay'ın bildirisine içerik olarak katıldığını belirterek, yumuşak mesajlar da vermeyi ihmal etmeyen Çiller, dengeli bir üslupla eleştirdiği komuta kademesini tanımlarken, ‘Kahraman ve değerli komuta heyeti’ ifadesini kullandı.

  Askerlerin politika içine çekilmekten duydukları rahatsızlığı ifade etmelerini doğal karşıladığını vurgulayan Çiller, her şeyin gerçek demokrasiden geçtiğini belirtti.

  Baykal'a çıkın kızgınlığı

  Çiller, CHP Lideri Baykal'ın ‘‘Çıkın hükümeti’’ sözlerini eleştirirdi. Çiller, şunları söyledi: ‘‘Bunun babadan kalma bir veraset ilamı olduğunu bile bile, bunu siyaset malzemesi yapanlar, o kirli malzemeyi yiyip yutmak zorunda kalır. Sıtmaya gelince, Sayın Ecevit'in adını görünce sıtmaya tutulan DYP olmaz. Olsa olsa Sayın Baykal olur.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı