GeriGündem Ecevit: Devlete dayatma kabul edilemez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit: Devlete dayatma kabul edilemez

Başbakan Bülent Ecevit, F tipi cezaevlerinin uygulanmasında acele edilmeyeceğini yineleyerek, ölüm oruçlarının biran önce sona erdirilmesini istedi. Eylemcilerin "devlete dayatmalarda bulunmak istediklerini" kaydeden Ecevit, "bunu kabul etmek mümkün değil" dedi.

Başbakan Ecevit, Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile görüşmesinin ardından Meclis'teki bütçe görüşmelerine katılmak üzere Başbakanlık'tan ayrılırken, gazetecilere ölüm oruçlarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Ölüm oruçlarının 50 günü geçtiği halde devam ettiğini anımsatan Ecevit, "Bu, çok üzücü bir olay. İnsan, canı çok değerli bir varlıktır. Ne başkalarının canına kıymaya ne de kendi canına kıymaya hakkı vardır insanların" dedi.

F tipinde acele yok

"Bu eylemleri hazırlayanlar ve kotaranlar devlete bazı dayatmalarda bulunmak istiyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil" diyen Ecevit bir kez daha, F tipi cezaevlerinin uygulamaya konulmasında acele edilmeyeceğini anımsattı. Ecevit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"F tipi cezaevleri konusunda Sayın Adalet Bakanı gerekli açıklamaları yaptı. bu konuda uygulamaya geçilmesi için acele edilmeyecek. Ayrıca, bunun hücre sistemi ile de bir ilgisi yok. Çünkü, bir odalı, iki odalı, üç odalı mekanlar var. Fakat burada yaşayanlar belli vesilelerle örneğin spor gibi, havalandırma gibi konularda zaten biraraya gelebilecekler. Öyle, tecrit edilmiş gibi durum yok. Bu eylemleri hazırlayanlar ve kotaranlar devlete bazı dayatmalarda bulunmak istiyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Dediğim gibi, F tipinin uygulanmasında Sayın Bakan'ın da belirttiği gibi, acele edilmeyecek. Bir diyalog ortamı içinde en uygun şekli bulunacak."

Ailelere çağrı

Ölüm orucuyla bir yere varılamayacağını belirten Ecevit, "Bu gençlerin evvela anne ve babalarına sesleniyorum: Çocuklarınızın kendilerine kıymalarına lütfen fırsat vermeyin. Biran önce artık bu ölüm orucu sona ersin. Bu konuda ailelerin de gereken katkıyı yapmalarını bekliyorum'' dedi.

Başbakan Ecevit, ''ölüm orucuna katılanların kendi istekleri ile değil örgütün baskısı ile bu eyleme devam ettiklerinin'' belirtilmesi üzerine de ''Artık kim örgüttür, kim örgütün baskısı altında kalmaktadır, onu ben bilemem. Ama bu bağışlanabilecek, hoşgörülebilecek bir olay değildir. Biran önce bu ölüm oruçlarının sona ermesini diliyorum'' dedi.

Gereken anlayış gösterildi

Aydınların ölüm oruçlarını sona erdirmek için yaptıkları girişim konusunda kendisine ulaşan bir bilgi olup olmadığı sorusuna karşılık da Ecevit, bu konuda kendisine bir bilgi ulaşmadığını söyledi.

Milletvekillerinden oluşan heyetin gözlemleri hakkında bilgi alacağını da ifade eden Ecevit, ''Fakat, dediğim gibi önemli olan artık kim ne tavsiye etti o bir yana, bu gençlerin bu ölüm orucuna son vermeleri. Bununla bir yere varmaları mümkün değil. Ama devletimiz de hükümetimiz de gereken anlayışı gösteriyor. Gençleri hücrelere kapatmak gibi bir düşünce de zaten yok. O açıdan konuyu değerlendirmeleri uygun olur'' diye konuştu.

Genelkurmay'la kaygılar ortak

Ecevit, terör örgütü PKK'nın siyasallaşması konusunda Genelkurmay Başkanlığı'nın kaygıları bulunduğunu ifade eden gazeteciye, bu kaygıların kendisinde de olduğunu belirtti. Bunun kaygı değil bir gerçek olduğunu dile getiren Ecevit, PKK'nın terör eylemlerinden sonuç alamayacak duruma gelince siyasal etkinliklere ağırlık vermeye başladığını söyledi. Ecevit, bunda da bazı Avrupa ülkelerindeki çeşitli çevrelerin desteğini aldıklarını ifade ederek, ''Bu bakımdan kaygı verecek bir durumla karşı karşıyayız'' dedi.

Ecevit, Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşmede Kürtçe yayın konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruyu yanıtlarken de ''Genellikle açıklamanın içeriği üzerinde duruldu'' diye konuştu. Başbakan Ecevit, bir başka soru üzerine ise görüşme talebinin Orgeneral Kıvrıkoğlu'ndan geldiğini söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle