GeriGündem Ecevit Cheney'le görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ecevit Cheney'le görüştü

ABD'deki temaslarına başlayan Başbakan Ecevit, gezisinin ilk gününde ABD Başkan Yardımcısı Cheney ile görüştü. Görüşmede, Bakü-Ceyhan boru hattı, Kıbrıs ve Afganistan konuları ele alındı.

Başbakan Bülent Ecevit, ABD BaşkanYardımcısı Dick Cheney ile Beyaz Saray`da biraraya geldi.

Yarım saat süren görüşmeye, Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin ve Başbakan Ecevit`in Danışmanları Ertuğrul Çırağan ve Erdal Tümer katıldılar.

Görüşmede Bakü-Ceyhan boru hattı ve Afganistan konuları ele alındı. Görüşme sırasında hazır bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Cheney'den Bakü-Ceyhan konusunda ABD'nin Türkiye'ye desteğinin devam etmesini istedi.

Cheney ile yapılan görüşmede Irak konusu gündeme gelmezken Başbakan Ecevit, Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasında Türkiye'nin rol almasını istedi.

Ecevit, görüşmeden sonra Türk-Amerikan Konseyi üyelerini kabul etti.

ECEVİT-GROSSMAN GÖRÜŞMESİ

Başbakan Bülent Ecevit, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman`ı kabul ederek, yaklaşık 50 dakika süren bir görüşme yaptı.

Devlet konukevi Blair House`da gerçekleşen görüşmeye Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin, Başbakan Ecevit`in danışmanı Erdal Tümer ve ABD`nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson katıldı.

Görüşmenin ardından Blair House önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Grossman, terörizme karşı mücadele konusunu görüştüklerini ve Türkiye`nin katkısına teşekkürlerini ifade ettiklerini söyledi.

Grossman, Türkiye ve ABD`nin Afganistan`da uzun dönemli olarak yapabileceği işbirliği üzerinde de görüştüklerini kaydetti.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Irak konusunun görüşüldüğünü belirten Grossman, "Başbakan görüşlerini dikkatli bir şekilde ifade etti. Biz de kendi görüşlerimizi her zaman olduğu gibi dikkatle ifade ettik" dedi.

Kıbrıs konusundaki bir soruya da Grossman, son gelişmelerin çok olumlu olduğunu belirterek, "Bu süreç devam etmeli. Hepimiz, bu süreci cesaretlendirmeliyiz" dedi.

Grossman, ekonomik konuları da görüştüklerini ifade etti, ancak detay vermedi.

Marc Grossman, Türkiye`nin Ermenistan`a vize uygulamasını kolaylaştırmasıyla ilgili bir soru üzerine "Büyükelçi Pearson, bu konudan bana söz etti. Çok memnun olduk" dedi.

ECEVİT-WOLFENSOHN GÖRÜŞMESİ

Başbakan Ecevit, Cheney'le görüşmesinden önce devlet konukevi Blair House`da Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn`u kabul etti.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmeye Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Hazine Müsteşarı Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen ve Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu katıldı.

Görüşmeden sonra gazetecilerin sorusu üzerine konuşan Wolfensohn, "Çok yapıcı bir görüşme oldu" dedi.

ECEVİT ABD TİCARET ODASINDA KONUŞTU

Başbakan Bülent Ecevit, Amerikan Ticaret Odaları, Amerikan Türk Konseyi ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) tarafından düzenlenen öğle yemeğine katıldı.

Başbakan Ecevit, bu toplantıda yaptığı konuşmada, "ABD`de meydana gelen 11 Eylül olayları ertesinde Türk-Amerikan dostluğunun öneminin ve gücünün belirgin biçimde arttığının dünya tarafından anlaşıldığını" söyledi.

Ecevit, jeostratejik konumu dolayısıyla Türkiye`nin kendisini pek çok bölgesel kriz ve çatışmaların merkezinde bulduğunu, bu nedenle de Türkiye`nin NATO savunma sisteminde en geniş ikinci orduya sahip olduğunu kaydetti.

Başbakan Ecevit, Türkiye`nin savunma alımlarının önemli bir kısmının Amerikan savunma şirketlerinden geldiğine dikkat çekti. Ecevit, Türkiye ekonomisinin sahip olduğu güç ve dinamizm çerçevesindeTürkiye`nin G-20 ülkelerine katılmaya davet edildiğini de hatırlattı.

Ecevit, geçen 10 yıl içinde uluslararası siyasi ve ekonomik krizlerin Türk ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkilere de değindi. Körfez Savaşı`nın sonucu olarak Türkiye`nin de 50 milyar dolar kaybı olduğunu söyleyen Ecevit, Asya ve Rusya`daki ekonomik krizler, Türkiye`deki 2 deprem ve 11 Eylül olaylarının da durumu düzeltme çabalarına yardımcı olmadığını kaydetti.

Başbakan Ecevit, Türkiye`nin ekonomisini dünyaya açmakta önemli bir başarı gösterdiğini belirtti.
   
AMERİKALI YATIRIMCILARA ÇAĞRI
   
Koalisyon hükümetinin kurulmasından bu yana Türkiye`nin gerçekleştirdiği ekonomik, idari ve yasal yeniden yapılanma programlarına değinen Ecevit, bu çerçevede yabancı yatırımcılara da kolaylıklar sağlandığını, Türkiye`de yatırım yapmak isteyen yabancılara ilişkin sürecin 3 ayda tamamlandığına hatırlatarak Amerikalı yatırımcılara Türkiye`de yatırım yapmaya çağırdı.

Ecevit, IMF ve Dünya Bankası desteğiyle uygulanan program aracılığıyla Türkiye`nin daha sağlıklı bir ekonomi elde etmeyi hedeflediğini de kaydetti.

Başbakan Ecevit, Türkiye ile Amerika`nın tarım, gıda, tekstil, enerji, madencilik ve çok çeşitli diğer alanlarda ortak projeler geliştirebileceklerini söyledi.

Ecevit, "Amerikan desteğine memnuniyetle karşılıyoruz. Özellikle geçen yıl bir ekonomik krizle karşılaştığımızda da destek geldi. Ortakdış politika hedeflerimiz ve önceliklerimiz Türkiye ve Amerika arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine güçlü ivme sağlıyor. Gerçekte, Amerika ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin ikiülke arasındaki stratejik ortaklık düzeyine getirmek bizim daima hedefimiz olmuştur. Ancak, ekonomik ve ticari ilişkilerimizi bu seviyeye çıkarmak için daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Başbakan Ecevit Türkiye ile Amerika arasında yıllık ticaret hacminin sadece 7 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek ABD`nin Türk ithalat pazarında yüzde 5 gibi çok az bir payı bulunduğunu kaydetti.

Ecevit, 2000 yılında Türkiye`deki yabancı yatırımların sadece yüzde 11.5`unun Amerikan firmaları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Başbakan Türkiye`nin, Amerikan mal ve hizmetleri üzerindeki vergilerin gümrük birliği aracılığıyla önemli ölçüde düşürüldüğünü ve Amerikan malları için daha iyi bir piyasa ortamı yaratıldığını belirtirken, Türkiye`nin bu tedbirleri almasına karşın Türk malları üzerindeki Amerikan vergisinin halen yüksek tutulduğunu söyledi.

Ecevit, "Biliyoruz ki, Amerika`da ticaret hassas bir konu. Ancak inanıyoruz ki iki ülkenin ekonomik çıkarına olacak bir ticaret anlaşması yapabiliriz. Varolan mekanizmalar, bu amaç için yeterli değil. Umuyoruz ki, bu yönde müzakereler kısa süre içinde başlayacak"dedi. Başbakan, aynı zamanda Türkiye`de bir kalifiye sanayi bölgesi oluşturulmasına ve Türkiye`ye sermaye çekilmesi projesi üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi.

Başbakan Ecevit, "Son trajik olaylar, açıkça iki ülke arasındaki güçlü dostluğun önemini gösterdi. Türkiye ve Amerika, 50 yıldır zorluklara karşı birlikte durdu. Şimdi, aynı enerjiyi ticari ve ekonomik ilişkilerimize vakfetmeliyiz" dedi.
   
"ÇOK YARARLI GÖRÜŞMELER OLDU"

Toplantıda kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Başbakan Bülent Ecevit, ABD Başkanı George W. Bush`un daveti üzerine gerçekleştirdiği ziyarette ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn ile çok yararlı görüşmelerde bulunduklarını söyledi.
   
AFGANİSTAN KONUSU
   
Ecevit, 11 Eylül`den bu yana Türkiye ile ABD arasında stratejik ortaklığın geliştiğine dikkati çekti. Türkiye ve ABD`nin Afganistan`ıngelişimine katkıda bulunduğunu belirten Ecevit, Taliban`dan önce Afganistan`ın göz ardı edildiğini ancak artık Afganistan`ın stratejik öneminin tanındığını söyledi.

Türkiye ve Amerika`nın Afganistan`ın gelişmesi için işbirliği yapmasının büyük bir hizmet olacağını belirten Ecevit, Türkiye`nin bu konuda deneyimli olduğunu kaydetti.

Ecevit, bir soru üzerine Türkiye`nin Dünya Bankası ve IMF ile ilişkileri çok ciddiye aldığını ve bu kuruluşlarla sadece finansal değil sosyal konularda da işbirliği yapıldığını söyleyerek, "Sosyal adalet, bizim için çok önemli" dedi.

Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası`na ilişkin bir soru üzerine de Ecevit, ABD`nin, İngiltere ile Türkiye`nin bir formül üzerinde anlaşmasına çok büyük destek verdiğini, sadece Yunanistan`ın bazı itirazları bulunduğunu belirtti. Başbakan Ecevit, Yunanistan`ın bu çekinceleri koyarken, "Bizim Türkiye`yi işgal etmek gibi bir niyetimiz yok" gerekçesini öne sürdüğünü belirtti ve bunu ikna edici bulmadıklarını söyledi.

BEYAZ SARAY'DAKİ RANDEVU YARIN

Ecevit, yarın ise Beyaz Saray'da, ABD Başkanı George W. Bush ile biraraya gelecek. Bu görüşmeye, Başbakan Ecevit`in yanı sıra Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Devlet Bakanları Kemal Derviş ve Tunca Toskay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin ve Cem`in Özel Kalem Müdürü Engin Soysal`ın katılması öngörülüyor.

Başbakan Ecevit, aynı gün Blair House`ta, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD Dışişleri Bakan Vekili Richard Armitage, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Zoellick ile ABD Hazine Bakanı Paul O`Neill`ı ayrı ayrı kabul edecek.

Ecevit`in, 17 Ocak Perşembe günü, Türk gazeteciler için bir basın toplantısı düzenlemesi, Ulusal Basın Klübü`nde de yabancı basına hitapetmesi öngörülüyor. Aynı gün, Musevi kuruluşları American Jewish Committee ve B`nai Brith tarafından, Başbakan Ecevit`e özel ödül verilecek. Musevi liderlerin yanı sıra Ecevit, ABD kongresinde kısa süre önce kurulan ve sayısı 32`ye ulaşan Türkiye Dostluk Grubu`nun temsilcilerini de kabul edecek. Başbakan daha sonra, ABD Ticaret Bakanı Don Evans ile biraraya gelecek.

Başbakan Ecevit`in, 18 Ocak Cuma günü New York`a hareket ederek, Dünya Ticaret Merkezi kalıntılarını ziyaret etmesi, ardından Türkevi`nde vatandaşlarla toplantı yapması bekleniyor. Ecevit`in aynı gün New York`tan, Türkiye`ye hareket etmesi planlanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle