Gündem Haberleri

  Ecevit: Annan planı akıl dışı

  Lefkoşa
  20.04.2004 - 14:14 | Son Güncelleme:

  DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Kıbrıs'ta din, dil ve kültürü farklı iki halkın dış baskılar nedeniyle bir arada tutulmaya çalışıldığını belirterek, uygulanmak istenen düzenin ''en hafif tabiriyle akıl dışı olduğunu'' söyledi.

  KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile bir araya gelen Ecevit, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, ''Denktaş'ın ağır baskılara rağmen dayandığını'' kaydederek, ''Türkiye'de ve dünyada onu yenmeye çalışanlar var, Sayın Denktaş yıllar boyunca bu tür baskıların üstesinden geldi, bundan sonra da gelecektir'' diye konuştu.
    
  Adada 30 yıldır kesintisiz barış ortamının hakim olduğunu ifade eden Ecevit, bu yıllar içinde tüm altyapının tamamlandığını, 6 üniversitenin kurulduğunu belirtti.
    
  Ecevit, ''Eğitim alanında gösterilmiş olan çalışmalar, bazı Türk sanayiciler tarafından da gösterilmiş olsaydı bugün KKTC ekonomisi çok farklı konumda olurdu'' diye konuştu.
    
  "RUMLAR YAYILMACI VE IRKÇI"

  Kıbrıs'taki iki halkın birbirinden çok farklı olduğunu vurgulayan Ecevit, Rumların ''yayılmacı ve ırkçı'' özelliklere sahip olduklarını belirtti ve ''Rumlar biraz fırsat bulsa, en eski kavgalar yeniden alevlenir'' dedi.  Ecevit, Rumların bu özelliklerinin işbirliğini güçleştirdiğini de söyledi.

  Ecevit, ABD ve AB'nin baskı yapmaması durumunda iki halkın, yan yana iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamalarının olanaklı olacağına işaret ederek, Annan planı ile uygulamaya konmak istenen düzeni ''akıl dışı düzenleme, daha hafif bir tabir bulamıyorum'' şeklinde niteledi.
    
  Ecevit, ''Yabancılar Kıbrıs'tan ellerini eteklerini çeksin, daha huzurlu ortam oluşur'' dedi.
    
  AB üyeliğinin Türkiye'nin doğal hakkı olduğunu ancak Türkiye'nin henüz buna hazır olmadığını savunan Ecevit, ''İktidar bu konuda kendi kendini aldatırken, dünyayı da aldatıyor'' diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı