Gündem Haberleri

  Ecevit: AB ile yeni bir dönem başladı

  Hürriyet Haber
  16.12.2001 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Ecevit, AB`nin bugüne değin kabul ettiği bildirilerde ilk kez üyelik perspektifinde somut bir anlatıma yer verildiğini söyledi.

  Başbakan Bülent Ecevit, ``Laeken`de oluşan olumlu gelişmeler çerçevesinde AB-Türkiye ilişkilerinin bundan böyle yeni bir aşamaya ulaşacağını belirterek, ``Hükümetimiz önümüzdeki dönemde de AB üyeliği yönünde gerekli adımlar atma kararlılığını sürdürecektir`` dedi.

  Başbakan Ecevit, Brüksel Laeken`de yapılan AB üye ve aday ülkeler devlet ve hükümet başkanları zirvesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Ecevit, açıklamada, zirveye Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile birlikte katıldığını anımsatarak, burada en önemli konuyu Avrupa`nın geleceğine ilişkin ileriki dönemde yapılacak çalışmaların oluşturduğunu kaydetti.

  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası konusunda Türkiye tarafındankabul edilen metnin halen AB`nin önünde bulunduğuna işaret eden Ecevit, Yunan hükümetinin bu metne henüz mutabakatını bildirmediğini ifade etti. Ecevit, ``Bu konuda sorumluluk bizde değildir. Bu durumda AB kendi içinde uyumu sağlamakla yükümlüdür`` dedi.

  Ecevit, ``Laeken`de oluşan olumlu gelişmeler çerçevesinde AB ile ilişkilerimiz bundan böyle yeni bir aşamaya ulaşacaktır. Hükümetimiz önümüzdeki dönemde de AB üyeliği yönünde gerekli adımlar atma kararlılığını sürdürecektir`` dedi.

  MÜZAKERELERİ AÇMA ZAMANI YAKLAŞTI

  Başbakan Bülent Ecevit, Avrupa Birliği`nin (AB) genişlemesi çerçevesinde üye ülkelerin Türkiye ile ilgili olarak kabul ettiği paragrafta Türkiye`nin aldığı önlemlerin ışığında üyelik müzakerelerini açma zamanının yaklaşmış olduğunun yer aldığını bildirdi.

  Ecevit, ``AB`nin ülkemize ilişkin bugüne değin kabul etmiş olduğu bildirilerde ilk kez üyelik perspektifinde böyle somut bir anlatıma yer verilmektedir. Bunu önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.``dedi.

  Başbakan Ecevit, Brüksel Laeken`de yapılan AB üye ve aday ülkeler devlet ve hükümet başkanları zirvesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, zirvedeki en önemli konunun Avrupa`nın geleceğine ilişkin ileriki dönemde yapılacak çalışmalar olduğunu ifade etti.

  Ecevit, bu bağlamda AB`nin genişlemesi, Avrupa`nın güvenlik ve savunma boyutu ve AB`nin yılbaşından itibaren Euro para sistemine geçmesi gibi konuların ele alındığını kaydetti.

  Zirvede, terörizmle savaşımın yanı sıra Afganistan ve diğer bölgesel sorunlar üzerinde de durulduğunu belirten Ecevit, üye ve adayülkelerin birleşik toplantısında yaptığı konuşmasında Türkiye`yi ilgilendiren çeşitli konularda görüşlerini bildirme olanağı bulduğunu vurguladı. 

  Ecevit, şöyle devam etti: "Bu çerçevede bir yandan ülkemizin aday ülke olarak son dönemde almış olduğu önlemleri anlatırken diğer yandan AB`den beklentilerimizibildirdim. Ayrıca terörizmle savaşım Afganistan, Ortadoğu ve Kıbrıs gibi konulardaki görüşlerimizi bir kez daha açıkladım.

  Üye ülkelerin Laeken Doruğu`nda kabul ettikleri bildiride ülkemizide son derece yakından ilgilendiren gelişmelere yer verildi. Bunların en önemlilerinden biri AB`nin genişlemesi çerçevesinde AB üyesi ülkelerin Türkiye ile ilgili olarak kabul ettikleri paragraf oldu. Bu paragrafta ülkemizin almış olduğu önlemlerin ışığında, Türkiye ile üyelik müzakerelerini açma zamanının yaklaşmış olduğu belirtilmektedir. AB`nin ülkemize ilişkin bugüne değin kabul etmiş olduğu bildirilerde ilk kez üyelik perspektifinde böyle somut bir anlatıma yer verilmektedir. Bunu önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.``

  Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası konusunda Türkiye tarafındankabul edilen metnin halen AB`nin önünde bulunduğunu, Yunan hükümetininbu metne henüz mutabakatını bildirmediğini anımsatan Ecevit, bu konudasorumluluğun Türkiye`de olmadığını kaydetti. Ecevit, bu durumda AB`ninkendi içinde uyumu sağlamakla yükümlü olduğunu bildirdi.

  Ecevit, zirvede Türkiye açısından olumlu bir başka gelişmenin de Avrupa`nın geleceğine ilişkin olarak Mart ayında başlayacak olan Konvansiyon çalışmalarına Türkiye`nin diğer aday ülkelerle birlikte hiçbir ayrımcı uygulamaya bağlı olmaksızın katılması olduğunu belirtti. Ecevit, ``Ülkemiz, zengin tarihsel deneyimleriyle anılan Konvansiyon çalışmalarına önemli katkılarda bulunacak konumdadır`` dedi.

  AB`nin Doruk Toplantısı`nda terörizmle savaşım konusunda atmış olduğu adımları da yakından izlediklerini vurgulayan Ecevit, açıklamasının son bölümünde şunları kaydetti:

  ``Laeken`de oluşan bu olumlu gelişmeler çerçevesinde AB ile ilişkilerimiz bundan böyle yeni bir aşamaya ulaşacaktır. Hükümetimiz önümüzdeki dönemde de AB üyeliği yönünde gerekli adımlar atma kararlılığını sürdürecektir.

  AB ile ilişkilerimizin geliştirilmesinde ve alınan olumlu sonuçlarda koalisyon hükümetimizin göstermiş olduğu uyum ve kararlılıkbaşlıca etken olmuştur.

  Bu gelişmelere TBMM`nin Anayasa değişikliği çalışmalarının da önemli katkısı olmuştur.``

  Bu arada, Başbakan Ecevit, Başbakanlık`tan ayrılırken görevliler aracılığıyla gazetecilere çikolata gönderdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı