Gündem Haberleri

  Ecevit: 2001 AB yılı olacak

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Bülent Ecevit, 2001 yılında öncelikli konuların ekonomi, sosyal adalet ve AB ile ilişkiler olduğunu belirterek "Gelecek yılda Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkileri açısından çok verimli geçeceğine inanıyorum" dedi.

  Ramazan Bayramı ve yılbaşı dolayısıyla Başbakanlık merkez binasındaki basın bürosuna gelerek Başbakanlık muhabirleriyle bayramlaşan Ecevit geçen yılın değerlendirmesini yaparak gelecek yıldan beklentilerini sıraladı.

  Öncelikli konular

  Ecevit, yeni yılda Türkiye'nin hedeflerini şöyle sıraladı:

  "Ekonomi başta geliyor. Ekonominin yanı sıra sosyal adalet sağlayıcı önlemlere olabildiğince ağırlık verme kararındayız. Ayrıca, AB ile ekonomik, siyasal ve güvenlikle ilgili ilişkilerimiz tabi çok büyük önem taşıyacaktır."

  Ecevit, herşeyden önce Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği düzenlemesi konusunda Türkiye'nin çok çetin bir mücadele verdiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

  ''Türkiye'nin hakkı yeniyordu, güvenliği tehlikeye düşüyordu. Fakat bu konuda da derdimizi anlatma olanağını bulduk. Son günlerde gerek Sayın Clinton, gerekse Sayın Albright bu konuda daha anlayışlı bir tutum izlemeye başladılar. Bu arada, eski savunma bakanlarından sayın Pearl de bu konuda Türkiye'nin hakkını veren bir açıklamada bulundu. Bir kere bu konuda verimli bir sonuç alacağımıza güveniyorum.Bunun dışında AB ile ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde sürdürebileceğimize inanıyorum. Bu konuda Türkiye'nin haklarını kimse elinden alamayacaktır."

  Türkiye güvenilir

  Kasım ve Aralık aylarında Türkiye'nin çok yoğun bir ekonomik krizden geçtiğini, ancak bu krizin çok kısa sürede geride bırakıldığını anlatan Ecevit, Türkiye'ye ilk defa 10 milyar doların üzerinde mali yardımın sağlandığını kaydetti. Ecevit, ''Bu da Türkiye'nin ne kadar güvenirlilik içinde bulunduğunu ortaya çıkarmış oldu'' dedi.

  Ecevit, yeni yılın ilk günlerinde ekonomide ve finans aleminde yeni çalışmalar yapacaklarını ifade ederek, 10 milyar doları aşkın ekonomik yardımın çok verimli bir şekilde kullanılması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi.

  Ecevit, yeni yılın ilk günlerinden itibaren çok verimli bir çalışma yapılacağını kaydetti. Özelleştirmeye de hız katacaklarını belirten Ecevit, ''Kısacası gerek cezaevleri, gerekse ekonomi konusunda verimli bir çalışma düzenine gireceğiz" dedi.

  Kabinede değişiklik yok

  Ecevit, Başbakanlık'ta çok yoğun çalışmaların yapıldığını, bu çalışmalara Başbakanlık muhabirlerinin de büyük katkıları olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

  ''Bildiğiniz gibi son günlerde yoğun çalışmalar oldu, çok yoğun ve kritik aşamalardan geçtik. Cezaevlerinde yaklaşık 10 yıldır süregelen düzensizlik, tamamen ortadan kalkmış oldu. Bundan sonra da cezaevleri çok sağlıklı bir şekilde çalışmasını sürdürecektir. Özellikle yeni yıldan hemen sonra gerek Adalet, gerekse İçişleri bakanlarımız birlikte bir çalışma yapacaklar ve yeni bir düzeni kuracaklar. Önümüzdeki dönemde kabinede bir revizyon düşünmüyoruz''

  Yılbaşında Ankara'da

  Başbakan Ecevit, bir soru üzerine Ramazan Bayramı'nda Ankara'da olacağını ve çalışmalarını sürdüreceğini ifade ederken, yeni yıl akşamına ilişkin programının olup olmadığı sorusuna ise ''Bizim için her gün önemlidir. Eşimle birlikte her zaman olduğu gibi yeni yılı birlikte kutlayacağız'' dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı