Gündem Haberleri

  ECB Yunanistan için önlemlerini açıkladı

  EkoNet
  06.05.2010 - 16:16 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’daki borç krizinin diğer ülkelere de yayılabileceğine yönelik endişelerin arttığı bir dönemde, toplanan Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunanistan krizinin euro bölgesinin diğer ülkelerine yayılmaması için gerekli önlemleri açıkladı.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Jean-Claude Trichet, bugünkü faiz açıklamasının ardından bir basın toplantısı düzenliyor. ECB, gösterge faiz oranını beklendiği gibi yüzde 1 seviyesinde bırakmıştı.      

  Finans piyasaları, Trichet'nin açıklamasını yakından izliyor. Piyasalar, ECB'den Yunanistan'ın yaşadığı krizin bölgenin geneline yayılmasını engelleyecek önlemleri almaya hazır olduğu mesajını duymak istiyor.

  Bu açıklama, Avrupa ortak para biriminin kaderi açısından olduğu kadar bugün euronun dış piyasalardaki seyri için de büyük önem taşıyor. Euro, Trichet'nin Yunanistan'la ilgili açıklamalarının ardından dolar karşısında 1.2710 seviyelerine gerileyerek, günün en düşüğünü gördü. Borsalarda da kayıplar yüzde 1'e ulaştı.

  İşte Trichet'in konuşmasının satır başları :     

  YUNANİSTAN

  Yunanistan'ın tarafında güçlü bir şekilde duruyoruz. Yunanistan için borcunu ödeyememesi gibi bir durum söz konusu değil. ECB, Yunanistan'ın toparlanma programını tamamıyla gözden geçirdikten sonra kredileri aktive etmeye karar verdi. Yunan devlet tahvili satın alınması konusunu hiç görüşmedik. Yunanistan'ın borcunu ödeyemediğini ilan etme prosedürüyle ilgili herhangi bir görüşme yapılmadı.

  FAİZLER MAKUL

  Faiz oranları, makul seviyelerde bulunuyor… Bu politika çerçevesinde fiyat gelişmelerinde ılımlı kalmasını bekliyoruz.

  TOPARLANMA

  Euro bölgesinde ekonomik toparlanma 2010’un ilk aylarında da devam etti. Euro bölgesi ekonomisinin 2010 yılında ılımlı bir hızda büyümesini bekliyoruz ancak yüksek belirsizliğin olduğu bu ortamda büyüme modelleri farklılık gösterebilir.

  FİYAT İSTİKRARI

  Zayıf para ve kredi büyümesinin de ortaya koyduğu gibi enflasyonist baskılar orta vadede kontrol altında tutulacak. Genel olarak, orta vadede fiyat istikrarının sürdürülmesini bekliyoruz.


  SON GELİŞMELER

  ECB İcra Konseyi olarak önümüzdeki dönemde yaşanabilecek tüm gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  HAVA DURUMUNUN ETKİSİ

  Yılın bazı dönemlerinde hava koşulları büyümeyi de olumsuz etkilerken, baharla birlikte toparlanma görülmeye başlandı.

  MALİ KRİZ

  Mali krizin, bazı sektörlerde bilanço ayarlamaları sürecinin deavm etmesinin, düşük kapasite kullanımı beklentisinin ve istihdam sektöründeki zayıflığın etkisiyle ekonomik büyüme üzerinde olumsuz etki yaratması bekleniyor. İcra Konseyi, yüksek belirsizliğin olduğu bir ortamda bu görünüme yönelik riskleri izlemeye devam ediyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı