Gündem Haberleri

  ECB, likiditeyi vadeli mevduatla çekecek

  Reuters
  14.05.2010 - 10:20 | Son Güncelleme:

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), devlet tahvilleri alarak yarattığı likiditeyi, vadeli mevduatla geri çekeceğini açıkladı.

  ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, Almanya’da iş dünyasına yönelik yayımlanan Handelsblatt gazetesindeki röportajında, devlet tahvili satın alarak parasal genişletme başlatmadıklarını ve bu girişimlerinin enflasyonu yükseltmeyeceğini dile getirdi.

   

  Trichet, “para politikalarımızdaki duruşumuzu değiştirmiyoruz. Parasal bir genişleme de başlatmıyoruz. Piyasaya sağlağımız likiditeyi, vadeli mevduatlar ile geri çekmeyi planlıyoruz” dedi.

   

  ECB’nin İcra Konseyi’nin enflasyona göz yummayacağını” dile getirdi.

   

  ECB İcra Konseyi üyesi Axel Weber ise, hafta başında bankanın tahvil satın alma kararından şüphe duyduğunu, çünkü kararın enflasyon doğurma riski taşıdığını belirtmişti.

   

  Bir diğer üye Juergen Stark de Weber ile benzer endişeleri dile getirse de bankanın aşırı likiditeyi çekmenin bir yolunu bularak, enflasyon baskısını ortadan kaldıracağına inandığını belirtti.  

   

  ECB’nin vadeli mevduat alma planına yönelik detayları gelecek hafta başında açıklaması bekleniyor.

   

  BÜTÇE KESİNTİLERİNİ SAVUNDU    

  Trichet, röportajında aynı  zamanda bütçe kesintilerinin 16 ülkenin yer aldığı euro bölgesindeki büyümeye sekte vuracağı yönündeki iddiaları reddetti.

   

  ECB Başkanı, “Ülkelerin mali yapılarını güçlendirmek için aldığı kemer sıkma önlemlerinin, ekonomik büyümeye etki edeceğini düşünmek, büyük bir hata olur. Asıl bu önlemlerin alınmaması büyümeye zarar verir. Euroya olan güvenin yeniden oluşması için  orta vadeli sağlam ve güvenilir önlemlerin alınması gerekiyor” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı