Gündem Haberleri

  ECB faiz artıracak beklentisi euroyu güçlü tutuyor

  AFP
  25.01.2011 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Son dönemde hızla değer kazanan euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz artıracağı yönündeki beklentilerle güçlü seyrini koruyor. Euro/dolar paritesi 1.37'ye yaklaşırken, içeride euro/TL 2.12, dolar/TL ise 1.55'ten işlem görüyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor     

   

  ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, dün Wall Street Journal'da yer alan röportajında euro bölgesindeki enflasyon baskısına dikkat çekmiş ve faiz artırımının sinyalini vermişti.

   

  Euro/dolar paritesi bu açıklamalarla dün 1.3682 seviyesine yükselerek son iki ayın en yüksek seviyesini görmüştü. Parite bugün de aynı seviyelerini koruyor. İçeride de pariteye paralel hareketle, euro/TL 2.12’nin üzerinde bulunuyor.

   

  Japonya merkezli Resona Bank'ın işlemcilerinden Akihiro Tanaka, "Trichet'in açıklamaları ECB'nin faiz artıracağıyla ilgili spekülasyonları artırdı... İki ayın zirvesine tırmanmasına rağmen yatırımcıların risk iştahının azalmaması eurodaki güçlü seyrin devamını sağlıyor" değerlendirmesini yaptı.

   

  Avrupa'nın bankacılık ve ülke borcu krizlerinin yavaş yavaş üstesinden geldiğine yönelik iyimserlik artarken, İrlanda'da yaşanan siyasi kriz bile bu iyimserliği bozmaya yetmiyor.

   

  Ancak, işlemciler İspanya'nın 'caja' olara bilinen bölgesel bankalarının reform planlarının yine de finansal açıdan bölgede riskin bulunduğunu gösterdiğini belirtiyor.

   

  Uzmanlar, Asya'daki olumlu seyrin de bugün piyasalardaki olumlu havanın sürmesine katkı sağladığını, yatırımcıların euroya karşı dolar satışına hız verdiğini belirtiyor.

   

  Okyanusun diğer tarafında ise ABD Merkez Bankası'nın (FED) bugün başlayacak ve iki gün sürecek toplantısı sonrasında faiz oranlarını şu andaki sıfıra yakın seviyesinde tutması bekleniyor.

   

  Yüksek işsizlik nedeniyle, ABD'nin faiz artırma kartını masaya getirip, parasal genişleme politikasından çıkış için adım atması bekleniyor.

   

  * Bu haber AFP'nin, "Euro steady on expectation for ECB rate hike" başlığıyla geçtiği haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı