Gündem Haberleri

  E-tahvil euro krizini bitirebilir

  Wolfgang Münchau - Financial Times
  04.01.2011 - 14:41 | Son Güncelleme:

  Jean-Claude Juncker ve Giulio Tremonti'nin ortak euro bölgesi tahvili (E-tahvil) önerisi, bir yıl önce bölgede ortaya çıkan borç krizi sonrasında atılmış ilk yapıcı fikir.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                                         

               

  Bu aynı zamanda euro bölgesi liderlerinin, o haftanın gazete manşetlerinin ötesine geçerek yeni bakış açısı ortaya koyma cesaretini gösterdiği ilk örnek. Eğer öneri tam anlamıyla hayata geçirilirse, euro bölgesindeki krizi sona erdireceğine dair hiçbir şüphem bulunmuyor.                     

     

  Peki bu neden yapılmalı? Çünkü yaşanan kriz özünde teknik olmaktan çok siyasi. Bu, euro bölgesinin büyük bir finansal krizle karşı karşıya kaldığında gerekli olan her şeyi yapacak siyasi birliği sahip olup olmadığıyla ilgili bir durum. Yani, ortak politikalarda işbirliğini sağlayacak bir mekanizma oluşturma, mali aktarımları kabul etme ve sonunda da mali bir birliğe doğru yol almayla ilgili. Tarih, bize mali açıdan birlik kuramayan parasal birliklerin çökmeye mahkum olduğunu gösteriyor. Euro birliği bu noktaya 10 yıldan kısa zamanda geldi. Şimdi karar alma zamanı geldi. 

    

  Teknik olarak tahvil kendi başına hiçbir şeyi çözemez. Hatta, ortak tahvilin sunulduğu bir ortamda euro bölgesindeki dengesizliklerin derinleşeceğine yönelik senaryolardan dahi bahsedilebilir.   

   

  Ancak önerinin asıl önemli etkisi siyasi açıdan olacak. Ortak tahvil, mali birliğe giden yolda ilk adım olarak görülecek. Böyle bir mali birliğin çok büyük olmasına gerek yok. Burada, Avrupa Birliği'nin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 1, 2 ya da en fazla 5'ine denk gelecek bir büyüklükten bahsediyoruz. Bu gerçekleştiği takdirde, vergi ve bütçe, finansal sektör ve hatta istihdam politikalarında önemli bir işbirliğini de ortaya çıkaracak. Bu aynı zamanda kriz durumunda euro bölgesinin elinde yeterince müdahale aracı olduğuna dair güven oluşmasının sağlayacak.

   

  E-tahvillerin gayri safi milli hasılanın yüzde 40'ını oluşturan bir piyasa büyüklüğüne erişmesi durumunda ise zaman içinde ABD Hazine tahvillerinin oluşturduğu piyasayla boy ölçüşecek boyuta gelecektir. Bu, euro bölgesi ülkelerine karşı speküsyonları imkansız hale getireceği gibi, üyelerin de birbirine daha sıkı bağlarla kenetlenmesini sağlayacak. Elbette, bu birliğin küresel ekonomi açısından süper bir güç olmasının da önünü açacak.

   

  Peki bu gerçekleşecek mi? Almanya Başbakanı Angela Merkel, gerçekleşmeyeceğini söyledi. Bana söylendiği kadarıyla, Almanya bu fikre kesin biçimde karşı çıkıyor.  

   

  Ancak, Almanya'nın dahi 'euronun çöküşü mü yoksa mali birlik mi' seçenekleriyle karşılaştığında, büyük olasılıkla mali birliği tercih edeceğinden hiç şüphem yok. Sadece, krizin ilerleme hızının böyle bir sonucu engelleyebileceği yönünde endişelerim bulunuyor. Çünkü, mali birlik gibi büyük bir gelişme için siyasi ve teknik hazırlık yapılması gerekiyor. Euro bölgesi bu gerçeğin farkına vardığında, fiziki olarak mali birliği gerçekleştirecek durumda olmayabilir. İşte ortak tahvilin önemi burada ortaya çıkıyor. E-tahvil bu süreci başlatma görevini üstlenecek.

   

  AB liderlerinin yapması gereken en doğru şey, gelecek hafta bu konuda bir çalışma grubu oluşturulmasına karar vermek olacak. Hatta bu çalışma grubu Juncker ve Tremonti başkanlığında dahi oluşturulabilir...

   

  Mali birlik euronun uzun vadede ayakta kalması için gerek ve yeter şartı oluşturuyor. Eğer, gelecek haftaki zirvede bu yönde karar çıkmazsa, euro bölgesi için zaman daralır. Ayrıca, akıllı yatırımcılar da ondan sonra euroya karşı daha ciddi karşı pozisyonlar almaya başlayabilir.

   

  * Bu yazı Financial Times'ta, "Bond plan could end the euro crisis" başlığıyla yayımlanan köşe yazısından derlenmiştir.

   

   EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:              

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                        

                               

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:     

  http://twitter.com/HurriyetEkonet          

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı