Gündem Haberleri

  ‘E-pasaportta güvenlik riski’

  Hürriyet İnternet
  08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Las Vegas’ta düzenlenen bilgi güvenliği konferanslarında konuşan uzmanlar, elektronik pasaportların sanılanın aksine çok daha yüksek düzeyde güvenli riski teşkil ettiklerini açıkladılar. Güvenlik risklerini uygulamalı bir şekilde sergileyen uzmanlar, yakında bu sisteme geçecek olan ABD’nin önlem alması gerektiğini vurguladılar.

  Elektronik pasaportlar, kısaca RFID olarak çağrılan radyo frekansıyla kimlik tanımlama sisteminin bir uzantısı olarak günden güne yayılıyor. RFID ile uzaktan, hızlı bir şekilde kimlik doğrulaması yapılabiliyor. Taşıyıcının bilgilerinin depolandığı RFID etiketleri; bir insan, bir hayvan veya bir ürün tarafından taşınabilen ufak elektronik aygıtlar olarak biliniyor.

   

  Bu sistem başta çeşitli Avrupa ülkeleri olmak üzere ABD’de, özellikle sahteciliğe karşı savaşta önemli bir atılım olarak niteleniyor. Birkaç Avrupa ülkesi, RFID etiketleri taşıyan pasaportları şimdiden dağıtmış bulunuyor. ABD de Ekim ayında milyonlarca vatandaşına bu sistemi kullanan e-pasaportları dağıtmayı planlıyor. Fakat, Las Vegas’ta düzenlenen bilgi güvenliği konferanslarında konuşan bir grup araştırmacı, sistemin güvenilirliği hakkında otoriteleri uyarıyor.

   

  Konferansta sistemin güvenilirliği hakkında oldukça karamsar açıklamalarda bulunan uzmanlar, ayrıca, RFID etiketiyle donatılmış bir pasaportun nasıl kopyalanabileceğini uygulamalı bir şekilde sergilediler. Uzmanların gerçekleştirdikleri uygulamalı açıklamalarda, 200 Dolar’lık bir RFID okuyucusu ve benzer bir şekilde ucuz olan bir akıllı kart yazıcısı ile donatılmış bir bilgisayarla, bir e-pasaportun nasıl klonlanabileceği sergilendi.

   

  Uzmanlar, ilk etapta alınabilecek çeşitli güvenlik önlemleri üzerinde de durdular. Bu güvenlik önlemleri arasında, konuşmacıları arasında bazı uzmanların da kullandığı alüminyum folyo ile kaplanmış pasaport keseleri yer alıyor. Uzmanlar, radyo etiketlerinin istenmeyen kişiler tarafından okunmasını önleyene bu tür keselerin, Almanya’da pek çok şirket tarafından belli bir süredir satıldığını belirttiler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı